Japonya Merkez Bankası 17 yıl sonra ilk kez faiz artırdı


Japonya Merkez Bankası (BoJ) büyük şirketlerdeki mühim ücret artışlarının peşinden 2016’da başladığı negatif faiz politikasına son verme sonucu aldı.

NEGATİF FAİZ POLİTİKASINI TERK EDEN SON BANKA

BoJ’dan iki günlük para politikası toplantısının peşinden meydana getirilen açıklamada, kısa vadeli faiz oranlarının yüzde eksi 0,1’den yüzde 0 ila yüzde 0,1 aralığına yükseltme sonucu alındığı açıklandı. Böylece, BoJ, 17 yıl sonrasında yapmış olduğu ilk faiz artırımıyla, dünyanın önde gelen merkez bankaları içinde negatif faiz politikasını terk eden son banka oldu. BoJ, negatif faiz politikasına (finansal kuruluşların merkez bankasına yatırdıkları belirli fazla rezervlere eksi 0,1 faiz ödenmesi) ilk olarak 2016 senesinde deflasyonla savaşım kapsamında başlamıştı. Banka, negatif faiz politikasına son vermenin yanında, 10 senelik Japon devlet tahvillerine ilişkin getiri eğrisi kontrolünü de sona erdirdi. BoJ, tahvil alımlarına devam edecek, şirket tahvili ve benzeri varlıklarda alımlar 1 yıl içinde sonlanacak.

ULTRA GEVŞEK PARA POLİTİKASINI SÜRDÜRMÜŞLERDİ

Dünyanın önde gelen merkez bankalarından ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) salgın sonrasında üstün dereceli seviyelere yükselen enflasyonu dizginlemek için faiz artırımlarına giderken, BoJ ise ekonomik büyümeyi canlandırmak için ultra gevşek para politikasını sürdürdü. BoJ, kuvvetli ücret artışını, senelerdir sürdürdüğü aşırı gevşek para politikasından tertipli bir halde uzaklaşmanın koşulu haline getirmişti. Ülkede bu yıl 33 senenin en yüksek seviyesindeki ücret artışları, BoJ’a negatif faiz oranlarını sonlandırmak için hareket alanı sağlayacağı beklentilerini artırmıştı.

SON FAİZ ARTIŞI 2007 YILINDA

Japonya‘da bugüne dek meydana getirilen son faiz artışı 2007 yılına dayanıyor. Öteki önde gelen sanayileşmiş ülkelerin aksine Japonya uzun süredir enflasyondaki artışın yavaşlaması anlamına gelen dezenflasyonla savaşım ediyor. BoJ’un agresif bir halde gevşetilen para politikası, yenin değerinin hızla düşmesine katkıda bulunurken, bunun neticeleri ülkede hane halkını negatif etkiledi. Bankanın negatif faizlerden çıkışı yalnız şirketleri ve hane halklarını değil, hem de küresel para akışını da etkilemesi planlanıyor.

Merkez Bankası Japonya Banka Japon Finans Dünya Iktisat Haberler

Related Posts