İYİ Parti’den CHP’ye geçen Demre’de belediyenin sandalyeleri kahvehanede çıktıMahalli seçimlerde İyi Parti‘den CHP’ye geçen Antalya Demre Belediyesi’nin geçmiş döneme ilişik 108 milyon 162 bin lira borcunu gösteren pankart belediye binasına asıldı. CHP’li başkan Fahri Duran, son beş yılda taşınmaz satışından 112 milyon TL gelir elde edilmesine rağmen 108 milyon liralık borç bulunduğunu söylemiş oldu. Başkan Duran, belediyeye ilişik kafenin sandalyelerinin de bir kahvehaneden çıktığını söyledi.

Seçimlerin peşinden el değiştiren belediyelerde, geçmiş dönemden kalan borçlar vatandaşa duyuru edilmeye devam ediliyor. O noktalardan birisi de Antalya’nın Demre ilçesi oldu. 5 yıl süresince İYİ Parti yönetiminde olan ilçenin CHP’ye geçmesinin peşinden belediye binasına, geçmiş döneme ilişik olduğu belirtilen toplam borç tutarının posteri asıldı. Belediyenin borçları ve tespit ettikleri bazı hususi durumlara ilişkin izahat icra eden Duran, önceki dönemde belediyenin taşınmaz satışlarından 112 milyon TL gelir elde etmesine karşın 108 milyon lira borcunun olmasını kamuoyunun takdirine bıraktığını söylemiş oldu.

5 ARACA AYLIK 450 BİN LİRA KİRA

Göreve geldiklerinde belediyede makam otomobilinin da aralarında bulunmuş olduğu 5 kiralık araca aylık 450 bin ödendiğini tespit ettiklerini belirten Duran, ilk iş olarak kira sözleşmelerini iptal ederek belediyeyi bu maliyetten kurtardıklarını söylemiş oldu.

BELEDİYENİN SANDALYESİ KAHVEHANEDEN ÇIKTI

Atıl durumda olan Değirmen Cafe’nin 23 Nisan’a kadar hizmete açılması için lüzumlu girişimlerde bulunduklarını özetleyen Duran, “Ağlatısal olan bir mevzu var ki Değirmen Cafe’nin masa ve sandalyeleri seçim için Tırmısın Mahallesi’nde bir kahvehanede çıkmıştır. Bu belediyenin olanaklarının seçimde ne denli fena kullanıldığının göstergesidir” diye konuştu.

“RİCAYLA ÇÖP BİDONU ALDIK”

Göreve ulaştığında ilçede lüzumlu çöp bidonunun dahi olmadığını gördüklerini kaydeden Duran, ricayla Muratpaşa Belediyesi’nden 35 çöp bidonu aldıklarını beyan etti.

“BELEDİYENİN 5 ARSASI TEK BİR AİLEYE SATILDI”

Belediyenin 2023 yılı içinde sattığı arsalardan 5’inin bir aileye odaklı yapıldığını tespit ettiklerine dikkati çeken Duran, “Ortaya çıkan bir kamu ziyanı bulunduğunu gördük. Biz bunun kesinlikle takip edeni olacağız. Aynı ailenin sanayide 4 tane dükkan alması ve endüstri bölgesinde hazineye ilişik bir arsanın el altından aynı aileye doğru kanalize edilmesinin kesinlikle rastlantı bulunduğunu düşünmüyoruz. Belediye olarak bunun takip edeni olacağız” diye konuştu.

“KEYFİYETE DAYALI ARAÇ KİRALAMAYACAĞIZ”

Kendi döneminde Demre Belediyesi’nin satış yapmayacağını, aksine kazanmak üstüne çalışacaklarını kaydeden Duran, “Araçlardan bahsediyorum. Önümüzdeki dönemde bu borçlarla ilgili bazı satışlar meydana gelebilir. Fakat biz keyfiyete dayalı olarak vasıta kiralamayacağız, bu şekilde astronomik satışlar yapmayacağız. Bu borçlar ağlama duvarımız da olmayacak. ‘Biz göreve geldiğimizden itibaren belediyenin durumunu, borcunu, yaptıklarını açıklayacağız’ dediğimiz için kamera karşısındayız” dedi.

“SEÇİM ÇALIŞMASINDA GÖREVLENDİRİLEN PERSONELE 2 KAT MAAŞ”

Seçim sürecinde belediye mensubunun seçim büroları ve seçim gezilerinde görevlendirildiğini, bu personele 2 katı maaş ödendiğini tespit ettiklerini belirten Duran, “Emek gösteren insanlara bedelini ödemek doğrudur. Fakat belediyeden bazı arkadaşlara yüksek maaş ödeyip öteki arkadaşların bu mevzuda mağdur olmaları adaletli değildir” ifadesini kullandı.

Demre sahillerine yönelik emekleri sebebiyle önceki dönem belediye başkanına teşekkür eden Duran, sahil bandıyla ilgili Kültür ve Gezim Bakanlığı ile belediye arasındaki hukuki sürecin devam ettiğini, sahillerin korunması için hukuki sürecin takip edeni olacaklarını söylemiş oldu.

DEMRE BELEDİYESİ’NİN GÜNCEL MALİ DURUMU

 • Banka mevcudu: 601 bin 524 TL
 • Piyasa borcu: 38 milyon 208 bin 352 TL
 • Taahhüt edilmiş borç: 53 milyon 534 bin 216 TL
 • Kredi borcu: 7 milyon 931 bin 670 TL
 • Kurumlara borç: 8 milyon 376 bin 292 TL
 • Demre Hizmet Ltd. Şti. Borcu: 713 bin 514 TL
 • Toplam borç: 108 milyon 162 bin 520
 • 1 Nisan 2019-31 Mart 2024 tarihleri arası satışı meydana getirilen arsa ve vasıta sıralaması:
 • Satılan araçlar (2 tane): 1 milyon 434 bin 325 TL
 • Satılan taşınmazlar 2019-2021 yılları aralığında (Bozdağ arsa-82 tane): 12 milyon 390 bin 334 TL
 • Satılan taşınmazlar (mesken-dükkan-tarla-8 tane): 5 milyon 819 bin TL
 • Satılan taşınmazlar (Endüstri dükkanları-86 tane): 57 milyon 486 bin 130 TL
 • Satılan taşınmazlar 2023 yılı (Bozdağ arsa-13 tane): 34 milyon 910 bin TL
 • Satışlarla sağlanan toplam belediye geliri: 112 milyon TL

Demre Belediyesi Fahri Duran İYİ Parti Antalya Demre Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts