İTO Başkanı Avdagiç: Asgari ücret 1 yıllık açıklandı, iş dünyası bütçelerini buna göre yaptı


740 bini aşkın üyesiyle Türkiye’nin en büyük Odası ve İstanbul‘un en büyük iş örgütü olan İstanbul Tecim Odası’nın Başkanı Şekib Avdagiç, iş dünyasının gündemine ilişkin gazetecilere değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) sıkılaşma adımlarına değinen Avdagiç, “Bizim ülke olarak en kısa zamanda, etkili bir halde enflasyonu aşağıya çekmemiz lazım. Enflasyonu aşağıya çekeceksek; hiçbir şeye dokunmadan, asla kimsenin konfor alanına giriş yapmadan bunu dünyada başaran hiçbir ülke yok” dedi.

“HIZLI BİR ŞEKİLDE ENFLASYONU DÜŞÜRMEK ZORUNDAYIZ”

Enflasyonu düşürmenin belli kuralları, kaideleri, konseptleri bulunduğunu kaydeden Avdagiç, şu şekilde devam etti; “Türkiye de Orta Vadeli Program’la (OVP) enflasyonla savaşım için bir kurallar manzumesi ortaya koydu. Bununla ilgili 6-8 ay civarında elde edilmiş çıktılar, yüzde yüz beklentiyi karşılamasa da ağırlıklı olarak trendler bu istikamette makul bir halde aşama kaydediyor. Bundan sonrasında bazı mikro konulardan hareket ederek kısır döngüye itmememiz lazım. Burada süre içinde doğal ki dokunuşlar yapılacak fakat biz kalıcı ve süratli bir halde enflasyonu düşürmek zorunda olan bir ülkeyiz.

“85 MİLYON İNSANIN ORTAK SORUMLULUĞU VAR”

Hepimizin selameti için, iş dünyası açısından, vatandaşlar açısından, hükümet açısından, internasyonal itibarımız açısından, daha uygun şartlarda iç ve dış borçlanmanın sağlanması açısından, fiyat istikrarı açısından her yönden bizim en öncelikli hedefimiz enflasyonu kalıcı şekilde düşürmek. Dolayısıyla bunu düşürmek için ortaya konan paketin sağlıklı emek vermesi mevzusunda hep birlikte çaba göstermemiz lazım. Bu yalnız iş dünyasının, ihracatçıların, ithalatçıların, kamunun yapacağı bir adımla olmaz. Topyekun, cemiyet olarak bunu benimsemeli, özümsemeli, içselleştirmeliyiz. Politikanın uygun bir halde yürütülebilmesi için 85 milyonun, evlatları çıkartırsak 65-70 milyonun ortak sorumluluğu var. Bu ortak mesuliyet içinde bunu en kısa zamanda başarabiliyor olmamız lazım.”

İTO Başkanı Avdagiç: Asgari ücret yıl başında 1 yıllık açıklandı, iş dünyası bütçelerini buna göre yaptıİstanbul Tecim Odası Başkanı Şekib Avdagiç.

“KURLA ENFLASYON ARASINDAKİ İLİŞKİ MAKUL DENGEDE”

Avdagiç, iktisat politikalarıyla ilgili olarak rasyonel bir sürecin devam ettiğini, burada bazı bireysel irrasyonel çıkışların genelleme yapılıp oradan hareket edilmemesi icap ettiğini belirtti. Avdagiç, son 12 aylık enflasyonla son 12 aylık kur değişimi içinde bir korelasyon bulunduğunu, şu anda kurla enflasyon arasındaki birlikteliğin makul bir dengede gittiğini aktardı.

“BİZİM SPEKÜLASYONLARLA İŞİMİZ YOK”

Avdagiç, asgari ücrette ara zam beklentilerine ilişkin olarak asgari ücretin yıl başlangıcında 1 senelik açıklandığını dolayısıyla tüm iş dünyasının bütçelerini buna gore yaptığını belirterek, “Bizim spekülasyonlarla işimiz yok. Biz İstanbul Tecim Odası’yız. Kamunun belirlediği bir asgari ücret var. Bunu belirlerken ortaya koyduğu bir çerçeve var. Biz ve temsil ettiğimiz firmalar, kamunun ortaya koyduğu bu çerçeveyi ve buradaki takdiri gündeme alarak bütçemizi yaptık. Devletin bununla ilgili gündeme getirmiş olduğu bir söylem var biz bu söylemin bu yıl geçerli bulunduğunu öngörüyoruz” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Iktisat

Şekib Avdagiç İstanbul İto Iktisat Haberler

Related Posts