İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı: Korsana karşı 10 bin yeni taksi çıkarılabilir


Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TÜŞOF) Yönetim Kurulu üyesi ve İTEO Başkanı Eyüp Aksu, İstanbul‘da korsan taksi problemi bulunduğunu belirterek, yetkililerden mevzuyla ilgili yardım istedi. Ortalama 160 bin korsan taksiolduğunu söyleyen Aksu, “Gerekiyorsa İstanbul‘a 10 bin yeni taksi plakası çıkarılabilir. Sonrasında bu kademeli olarak artırılabilir de.” ifadelerini kullandı.

“EKMEĞİMİZİ ÇALAN OLUŞUM ORTADAN KALDIRILMALIDIR”

Aksu, mevzuyla ilgili sözlerinde şunları söylemiş oldu: “Korsan taşımacılık sektörümüzün vebasıdır. Bu durumun taksi yetersizliğinden kaynaklandığını söyleniyor. O süre gereksinim var ise yasal plakalı taksiler ihale edilmelidir. Biz bu duruma karşı çıkmayız. Korsan taşımacılığın önüne geçildiğinde aslına bakarsanız bu gereksinim organik olarak karşımıza çıkacak. Ülkemizi ve esnafımızı ekonomik kayba uğratan korsan taşımacılık için artık etkili önlemler alınmalıdır. Ekmeğimizi çalan, ülke ekonomisine zarar veren bu oluşum ortadan kaldırılmalıdır. Bunun için gerekiyorsa İstanbul‘a 10 bin yeni taksi plakası çıkarılabilir. Sonrasında bu kademeli olarak artırılabilir de. Yeter ki korsan taşımacılık ortadan artık kaldırılsın. Getirilecek 10 bin yeni taksi korsan taksilerin yüzde 6’sı kadar. Biz yeni taksilere karşı değiliz, korsana karşıyız. Korsan sebebiyle esnafımız iş bulamaz hale geldi. Bundan dolayı eşit olmayan şartlarda çalışıyoruz.’

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı: Korsana karşı 10 bin yeni taksi çıkarılabilir

İBB’NİN 5 BİN YENİ TAKSİ PROJESİNE NEDEN KARŞI ÇIKTILAR?

İBB’nin 5 Bin yeni taksi projesinin usul ve esas yönünden yasal olmama sebebiyle karşı çıktıklarını vurgulayan Aksu, söz mevzusu taksilerin kiralık taksi bulunduğunu belirterek kiralık taksi uygulamasının yasalar ve usullere aykırı bulunduğunu söylemiş oldu:

‘Biz taksi sayısı hukuka uygun şekilde artırılmasına karşı değiliz. Ek olarak İstanbul‘a ilk etapta 10 bin yeni taksi ihale edilirse de aynı şekilde büyük bir gelir elde edecektir. Bir taksi ortalama 250 bin dolar. 10 bin yeni taksi 2.5 milyar dolar gelir demek. Kısaca 80 milyar lira yapar. Bu kaynak İstanbul‘un kentsel dönüşümü için kullanılır. Bu kayıt dışı korsanın önüne geçildiğinde devletin kasasına girecek para da ortadadır. Bundan dolayı devamlı sürücü esnafımızın yanında yer edinen hükümetimizden rica ediyoruz. Lütfen esnafı bu vebadan kurtarın, korsanı ortadan kaldırın. Esnaf Cumhurbaşkanımızdan ÖTV müjdesi bekliyor.”

“CUMHURBAŞKANIMIZ ÖTV SÖZÜ VERMİŞTİ”

Taksici esnafının zor günler yaşadığını belirten Aksu, “1 milyondan aşağıda vasıta yok. Araçlarımızı yenileyemiyoruz. Bunun için destek bekliyoruz. O yüzden en azından araçlarımızı yenileme noktasında devletimiz bizlere ÖTV desteği verebilir. 2023’teki genel seçimler öncesinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Bursa’daki mitinginde ÖTV muafiyeti sözü vermişti. Esnaf olarak Cumhurbaşkanımızın verdiği sözleri hep yerine getirdiğini biliyoruz. Bundan dolayı ÖTV muafiyetini sabırsızlıkla bekliyoruz. Esnaf dostu Cumhurbaşkanımızın vereceği ÖTV muafiyeti sürücü esnafını rahatlatacağı benzer biçimde piyasanın canlanmasına da katkı elde edecektir’ dedi.

ÖTV MUAFİYETİNDEN KENTSEL DÖNÜŞÜME DESTEK

Bu araçlara getirilecek ÖTV muafiyetiyle ülke ekonomisine bir canlılık geleceğini aktaran Aksu, ‘Bakın şu anda ülke olarak mahalli seçimlere gidiyoruz. İstanbul başta olmak suretiyle tüm adaylarımızın ortak gündemi kentsel dönüşüm. Vatanımızda 8 milyonun üstünde ticari vasıta var. ÖTV getirildiğinde, devlet bunlardan KDV tutarı olarak 62.5 milyar dolar kazanacak. Bu da 2 trilyon lira yapıyor. Türkiye’deki taksilerin ÖTV’si bunun yüzde 1’ini tutuyor. Esnaf için yapılacak bir kolaylık, devletimizde depreme karşı yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarına da katkı sağlayacak’ diye konuştu.

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı: Korsana karşı 10 bin yeni taksi çıkarılabilir

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Iktisat

Eyüp Aksu İstanbul 3.Sayfa Yaşam Iktisat Haberler

Related Posts