İşkur 2019 İşbaşı Eğitim Programı 77 TL. Günlük Harçlık Veriyor


İşsizler, iş arayanlar seçtiğiniz alanla ilgili hem eğitim alarak hem de İŞKUR tarafından bu eğitim karşılığında verilen harçlığı alarak yeni işiniz için deneyim ve tecrübe kazanabilirsiniz. Çeşitli meslek gurupları için düzenlenen bu eğitimler kişileri yeni işine hazırlarken verilen harçlık ile de günlük giderlerini karşılamasında yardımcı olmaktadır. Mesleki eğitim ve istihdam projeleri kapsamında geçen yılda düzenlenen İş Başı Eğitim Programı harçlığına asgari ücrete gelen zamla beraber 2019 zammı yapıldı. 77,7 TL lık harçlığı almak için başvuru, gerekli evraklar ve kimler bu eğitim programından yararlanabilir işte ayrıntılar….

İŞKUR İş Başı Eğitim Programı Başvuru Şartları Nedir?

İşsizler iş arayanlar için ülkemizde başvurulan kurumların başında gelen İŞKUR kendini geliştirmeye devam ederek istihdamın yanında mesleki eğitim anlamında da projeler sunmaktadır. İşveren ile iş arayan arasındaki bağlantıyı sağlayarak milyonlarca kişiyi iş sahibi yapmış verdiği kurs ve eğitimlerle de nitelikli iş gücü yetiştirmeye başlamıştır. Kişilerin işine başlamadan önce iş hakkındaki gerekli bilgiyi almasını sağlayıp hem işveren hem işçi yönünden adaptasyon sürecini kısaltmayı hedeflemektedir. Eğer ki sizde 1-6 aydır işsiz ve iş arayan bir vatandaşsanız bazı şartlara da uyuyorsanız bu iş başı programından yararlanıp günlük 77,7 TL harçlık alabilirsiniz.

  • Öncelikle 15 yaşını doldurmuş olmanız aranan ilk şart olacaktır.
  • 1-6 ay arası kuruma kayıtlı işsiz olmanız gerekmektedir.
  • Herhangi bir kurumdan emeklilik durumu olmamalı,
 • Başvurunuzdan 1 ay öncesi uzun vadeli sigorta kollarından birinde prim ödemeniz olmamalıdır.
 • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
 • İşverenle herhangi bir kan bağı ve yakınlık olmamalı, geçen 3 aylık süreçte de o işyerinde çalışmış olmamalısınız.

Yukarıdaki şartları taşıyan herkes bu program kapsamında başvuru yapabilirken 2 yıllık süreçte en fazla 320 iş günü yararlanabilirsiniz. Öğrenci olup eğitim almak isteyenler; 2 ve 4 yıllık ya da açık lise öğrencisi olanla yukarıdaki şartları taşımanın yanında derslerini aksatmadan programa dahil olabilmektedirler. Öğrenciler için verilecek zaruri gider olarak adlandırılan harçlık öğrenciler için 58,27 TL, geleceğin meslekleri eğitiminde ise 75 TL olarak belirlenmiştir. Kadın istihdamını arttırmak için sanayi sektöründeki eğitimlere katılan kadınlara bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği projenin desteklerinden biridir. İşsizden istenen şartların yanında programa katılacak iş vereninde bazı şartları taşıması gerekmektedir; başvuru yapacak işverenin en az 2 sigortalı çalışanı olması gerekirken, işveren kuruma başvuru yaparak çalışan sayısının %30 unun bu eğitimden faydalanmasını sağlayabilmektedir. Bu katılımcılarında %50 nin istihdam edileceğinin taahhüdünün verilmesi ve program bitene kadar istihdam edilmesi de işverenden istenen şartların başında gelmektedir.

https://www.iskur.gov.tr/is-arayan/kurs-ve-programlar/isbasi-egitim-programlari/

İŞKUR İş Başı Eğitim Programı Hangi Alanlarda Verilmektedir?

1 Ocak 2019 tarihinden itibaren işbaşı eğitim programına başvuracak kişiler 61.65 TL olan ve bu yıl yapılan düzenleme ile 77,7 TL’ye çıkartılan günlük zaruri gider olarak da adlandırılan bu ücreti alabilecekler. Farklı sektörlere göre değişen bu miktar için başvurabileceğiniz alanlara baktığımızda; geleceğin mesleklerinden olan ve ağırlık verilen oyun geliştirme uzmanı, kodlama, siber güvenlik, bulut bilişim gibi alanlar da 18-29 yaş arası gençler için 9 ay eğitim verilmekte. İmalat sektöründeki işyeri ve mesleklerde de 6 ay olarak, diğer sektörlere 3 ay verilen eğitim günlük en az 5 saat en fazla 8 saat olarak haftada 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlenmektedir. Derslerin günleri ve saatleri katılımcı ve kurumun belirleyeceği program ile kararlaştırılmaktadır.

İşbaşı Eğitim Programı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İŞKUR olarak geçen yıl yaptığı çalışmalar ile 1,2 milyon vatandaşı iş sahibi yapan kurum bu yıl daha fazlasını hedeflemektedir. 81 ilde bulunan başvuru merkezleri ile kaydınızı yaptırabilir eğitim ve iş çağrılarından haberdar olabilirsiniz. Başvuruda dikkat etmeniz gereken program başlangıcından önceki 1 aylık süreçte 1 gün dahi sigortalı olmamanız gerekmektedir. İş Başı Eğitim programına başvuru için bulunduğunuz bölgedeki İŞKUR binasına;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Diplomanız yada öğrenciyseniz öğrenci belgenizle,
 • Vesikalık fotoğraf,
 • SGK yada e-devletten hizmet döküm çıktısı,
 • Başvuracağınız eğitim programı tehlikeli işler kapsamında ise  Tehlikeli İşlerde Çalışabilir Sağlık Raporunuz ile başvurunuzu yapabilir İş Başı Eğitim Programı sözleşmenizi imzalayabilirsiniz.

Program dahilinde katılımcıların İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası Primi yatırılırken, 30 gün üzerinden Genel Sağlık Sigortası Prim Giderleri de ödenmektedir.

The post İşkur 2019 İşbaşı Eğitim Programı 77 TL. Günlük Harçlık Veriyor appeared first on GENEL BİLGİ SİTESİ.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir