İpotekli Kredi Nedir, Nasıl Alınır?

İpotekli kredi, bankaya bir evi veya arabayı teminat göstererek belirli miktarda kredi çekilmesini sağlayan bir yöntemdir. Bankaya vereceğiniz maddi güvenceyle kredinizi çekebilir ve borcunuzu kapatmak için esnek ödeme planları kullanabilirsiniz. İpotek karşılığı kredi nasıl alınır? Ev ve araba sahibi olan herkesin bu fırsattan yararlanması mümkün mü? Detaylar burada bulunabilir…

İpotek karşılığı kredi almak için önce gelir beyanınızı bankaya sunmanız gerekir. Ayrıca, çalışmıyorsanız ancak kira geliri elde ediyorsanız bunu belirtmelisiniz. Daha sonra gelir beyanınız, taşıtınızın sahiplik belgesi veya gayrimenkulünüzün tapusu ile bankaya giderek başvuru yapabilirsiniz. Bankalar incelemeler yaparak kredi miktarını belirler ve size bir ödeme planı verir. Koşullar sizin için uygunsa, krediyi ipotek ettirerek ihtiyaçlarınız için kullanmaya başlarsınız.

Ev İpoteği ile Kredi Çekmek

Gayrimenkul ipoteği, ipotekli kredi kullanmanın en yaygın yoludur. Bankalar tipik olarak gayrimenkul değerinin %50’si kadar ipotekli kredi verirken, bazı bankalar bu oranı daha yüksek tutabilir. İpotekli krediler için maksimum vade 60 aydır. Düzenli ödeme yapmanız durumunda kredi notunuz artacaktır ve bu nedenle daha sonraki dönemlerde ipotekli krediye ihtiyaç duymayacaksınız.

İpotekli krediye başvurmak için sahip olduğunuz taşıtı teminat göstermeniz gerekebilir. Taşıt ipoteğinde olduğu gibi, taşıt ipoteğinde de aracın değerine bakılır. Bankalar, aracın değeriyle doğru orantılı olarak size çekebileceğiniz en yüksek kredi miktarını ve vadeyi verir. Araç ipoteği ile kredi almak istiyorsanız, araç sizin üzerinizde olmalı ve haciz işlemine tabi olmamalıdır.

İpotekli Kredinin Şartları Nelerdir?

İpotekli krediler, diğer krediler gibi belirli koşullara tabidir. İnceleme sırasında elbette daha ayrıntılı bilgi talep edilebilir. Bu, banka ile ilgilidir. Genel geçer şartlar, 18 yaşını doldurmuş olmak, düzenli bir gelire sahip olmak ve talep edilmesi durumunda kefil gösterebilmektir. Bankanız, krediniz hakkında daha kapsamlı sorular sorabilir.

Bu tür bir kredi kullanmak isterseniz, ipotek altına alınacak malın sizin üzerinizde olması gerekir. Bankanız başkasının üzerine olan herhangi bir taşınmazı dikkate almaz. Banka kime kredi verecekse, bu kişi sizin kefiliniz olsa bile malın sorumluluğunu o kişide arar.

İpoteğe konu olan malın değeri, bir başka detaydır. Söz konusu malın değeri, sizin beyanınızdan etkilenmez.

İpotekli Bireysel Finansman Kredisini Kimler Kullanabilir?

Bu kredileri kullanabilmek için herhangi bir mal beyanında bulunmanıza rağmen düzenli gelir gereklidir. Bankanız, düzenli geliriniz olsa da başka kredilere başvurmanıza izin vermez. Bununla birlikte, amacınız birden fazla krediyi bir araya getirmek ise, müşteri temsilciniz amacınızı anlayışla karşılayarak kredinize onay verebilir. Eski yüksek faizli borç Bankanız, düşük faiz oranları ile ipotekli bireysel finansman kredisi verebilir.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir