İnternet sağlayıcısı fiyat yükseltti, abone hakkını davayla kazandı


Aydın‘da yaşayan bir web abonesi vergilerdeki artışı öne sürerek fiyat yükselten şirketle ihtilaf yaşayınca durumu ilkin Efeler Tüketici Yargıcı Heyeti‘ne (THH) hemen sonra da Tüketici Mahkemesi’ne taşıdı. Avukat olan eşinin de desteğiyle emsal teşkil edecek davayı kazanan abone, fazla ödediği tutarları ve mahkeme harcamalarını da geri almaya hak kazanmıştır.

REKLAMLA ABONE OLDU, 2 AY SONRA FİYAT DEĞİŞTİ

Ali Emre Dingin, bir firmanın reklamını görerek telefon aracılığı ile web abonesi oldu. Sadece bir senelik taahhüt vermesine karşın ikinci aydan itibaren anlaşmış olduğu fiyattan daha yüksek satmaca gelmeye başladı. Bunun üstüne firmanın alan kişi ilişkileri ile görüşen Dingin, vergi artışları sebebiyle bu artışların yapıldığını öğrendi.

Sadece bir senelik taahhüt olmasına karşın 6 ay sonunda taahhüdünün bitişini erkene aldıkları yeni fiyat üstünden taahhüdünün otomatikman bir senelik daha yenileneceği bildirilen bir SMS mesajı aldı. Bunun üstüne Dingin aboneliğini sonlandırmak istedi. Sadece şirket web sitesi üstünden, yazılı olarak ve noterden ihtarname ile bildirmesine karşın aboneliğini sonlandırmadı. Bunun üstüne Efeler Tüketici Yargıcı Heyetine başvuran Dingin, THH’nin ret sonucu vermesi üstüne Aydın Tüketici Mahkemesi’ne itiraz etti. İtirazı kabul eden Tüketici Mahkemesi, THH kararını bozarak tüketiciyi haklı buldu ve fazla ödediği satmaca miktarlarını ve yapmış olduğu harcamaları firmanın tüketiciye ödemesine karar verdi.

İNTERNET FİRMASI İCRA YOLLADI

Devamlı web faturasının yüksek geldiğini ve aboneliğini her türlü başvurusuna karşın sonlandıramadığını söyleyen Ali Emre Dingin, yakınma ve yorum sitelerinde ilgili şirket hakkında fazlaca sayıda buna benzer yakınma oluğunu hatta bir çok aboneye hukuksuz icra yollayarak haksız kazanç sağlamış olduğu mevzusunda yazılar bulunduğunu dile getirdi. Dingin, bu tarz şeyleri da gördükten sonrasında ilgili şirket hakkında hak arama mücadelesine girdiğini belirterek, “İlk ilkin Efeler Tüketici Yargıcı Heyetine başvurdum. THH ilgili firmadan müdafa isteyince şirket avukatları bana hukuksuz bir halde ilamsız icra takip edeni başlattı ve bunu müdafa olarak ilgili mevzunun icrada bulunduğunu yargıcı heyetinin yetkisiz olduğu mevzusunda THH’ye yazdılar. THH icra dosyasının mevzusuna bilhassa de tarihlere dikkat etmeden başvurumu reddederek görevsizlik sonucu verdi” dedi.

“TÜKETİCİ DERNEĞİ BAŞKANI TÜKETİCİNİN HAKKINI KORUYAMADI”

Aydın Tüketici Derneği Başkanının da üyeleri içinde yer almış olduğu Efeler Tüketici Yargıcı Heyeti sonucuna itiraz eden Dingin, “Efeler THH üyeleri içinde Aydın Tüketici Derneği Başkanı da bulunmaktadır. Tüketici yargıcı heyetlerinin kurulmasındaki amaç 30 bin TL altındaki tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin başvuruları karara bağlamak içindir.

Tüketici yargıcı heyetlerine vatandaşın ulaşımı kolaydır. Harcaması yoktur. Aslolan amaç tüketiciyi korumaktır. Mahkeme süreçleri hem harcaması vardır, ek olarak hukuk bilgisi gerektirir ve uzun sürer. Bunu bilen bazı firmalar çeşitli hukuk büroları ile anlaşıp bu işi haksız kazanç yoluna çevirebilmektedir. Bundan dolayı heyette yer edinen üyelerin daha dikkatli dosyaları inceleyip ya da bilirkişiye sunmaları tüketicilerin yararına olacaktır. Benim dosyamı inceleyen kurul içinde Aydın Tüketici Derneği Başkanı da varmış. İlgili başkanın tüketicinin hakkını koruyamaması da açıkçası beni üzdü ” dedi.

“İCRA TAKİBİNE MUTLAKA 7 GÜN İÇİNDE İTİRAZ EDİN”

Tüketicileri de uyaran Dingin, “Abone olmadan ilkin ne olursa olsun çeşitli yakınma sitelerinden ilgili şirket hakkında yorumlara bakmalarını tavsiye ediyorum. Ek olarak hukuksuz icra takip edeni başlatıldığını düşünüyorlarsa ne olursa olsun kendilerine bildiri edilen tarihten sonrasında 7 gün içinde ilgili icra müdürlüklerine itiraz etmeleri gerekiyor. İtiraz edilmiş olduğu vakit icra işlemi durmaktadır. 7 gün içinde itiraz etmezlerse haklarında icra takip edeni başlamaktadır. Bu yüzden süre fazlaca önemlidir. Abonelik sözleşmelerini de ne olursa olsun okumaları gerekmektedir. Şu sebeple firmalar aboneliklerini sonlandırdıklarında ek ücret taleplerini sözleşmeye yazıp o tutarı ödemeden aboneliklerini sonlandırmamaktadır” dedi.

“HAKSIZ ÖDEMEDE MUTLAKA THH’YE BAŞVURUN”

Aydın Tüketici Mahkemesinin, Efeler THH kararını iptal ederek kendini haklı bulduğunu ve fazla ödenen tüm miktarın ve masrafların kendisine ödenmesi şeklinde karar verdiğini belirten Dingin, “Efeler THH sonucuna itiraz ettim ve Aydın Tüketici Mahkemesi THH’nin kararını bozdu. Öteki tüketiciler de haksız bir ödeme yaptıklarını düşünüyorlarsa ne olursa olsun ilkin THH’ye başvurmalarıdır. Yanlış bir kararla karşılaşırlarsa ne olursa olsun Tüketici Mahkemelerine itiraz etsinler” dedi.

İnternet sağlayıcısı fiyat yükseltti, abone hakkını davayla kazandı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Mahalli

Tüketici Yargıcı Heyeti Efeler Aydın Mahkeme Hukuk Mahalli Iktisat Güncel Haberler

Related Posts