İkinci el oto piyasası ne zaman hareketlenecek? Satış süresi değiştiKredi faiz oranlarının yükselmesiyle durgun bir döneme giren ikinci el vasıta piyasasında deva, kartlı satışlarla aranırken galericilerin istediği hareketlilikten uzak günler yaşanıyor. Vasıta almak isteyen vatandaşlarsa fiyatların yeniden artmasından endişeli.

GALERİCİLER KREDİ DÜZENLEMESİ BEKLİYOR

Sıfır otomobillerin, yalnızca peşin alım imkanı olanlar tarafınca alınabildiği kredilerdeki yüksek faizli dönem, ikinci el araçların da fiyatını etkiliyor. Sektör kaynakları pazarın durgun bulunduğunu belirterek kredilerle ilgili bir düzenleme beklentisi içinde bulunduğunu belirtiyor.

Kredilerdeki yüksek faiz sebebiyle kredi kartına taksit seçeneğini zorlayan galericiler, bu yöntemle satışlarını artırmaya çalışırken kart limitleri ve taksit sınırları benzer biçimde durumlar da satışları etkiliyor.

OTOMOBİL ALMAK İÇİN DOĞRU ZAMAN HANGİSİ?

Vasıta almak isteyen vatandaşlarsa “Beklemek mi yoksa kısa süre içinde vasıta almak mı daha doğru?” sorusuna cevap ararken son aylarda piyasadaki durgunluğun vasıta almak için bir fırsat olabileceğini düşünenler bütçelerine uygun araçlar için ilanları ve oto pazarlarını geziyor.

Enflasyon değerlerinin değişken olmadığı yıllarda vasıta piyasası ilkbaharda hareketlenir, araçlar da sonbahara kadar kıymet kazanırdır. Sadece son yıllarda görülen enflasyon artışı piyasalardaki dengeyi de değiştirdi.

ARAÇLARIN SATIŞ SÜRESİ UZADI

Piyasadaki durgunluk araçların satış süresini artırırken bir aracın satılması averaj 1 ayı bulurken bu sürenin 50 güne çıkmış olduğu da açıklandı. Bu durumun fiyatlar üstünde baskıya niçin olduğu tahmin edilirken yeni yılla beraber sıfır araçlardaki fiyat artışının ikinci ele de yansıdığı görüldü. Ocak-Nisan içinde vasıta fiyatlarında 100-150 bin TL arası artış yansıdı.

Otomobil Finans Iktisat Haberler

Related Posts