Hibe Kredi Nedir? Hangi İşlere Hibe Veriliyor?

Hibe Kredi Nedir?

Hibe bir kurum tarafından belirli şartları sağlayan kişi veya kurumlara belirli bir amaca yönelik kullanılmak üzere sağlanan geri ödemesi bulunmayan karşılıksız olarak verilen maddi kaynaktır.

Hibe krediler genellikle toplumun eksik görülen bazı alanlarda iyileşmesini sağlamak amacıyla kamu tarafından veya kamu destekli sivil toplum örgütlerince desteklenen projelere verilir.

Özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi iktidara geldikten sonra kamunun sağladığı Hibe Kredi programları büyük artıklar gösterdi. Önceden daha çok AB fonları ve Dünya Bankası tarafından desteklenen karşılıksız Hibe Fonları varken şuan nerede ise bütün Bakanlıkların Hibe Programları bulunmaktadır. AK Parti tarafından da 1 Kasım seçimlerinde pek çok geri ödemesiz Hibe Kredi vaadi verilmiştir.

Hibe Kredi Veren Kurumlar Hangileridir?

Hangi İşlere Hibe Veriliyor?

1- Köyde yaşıyorsunuz. Süt üretimi yapan her kes geleneksel elle sağım yöntemini kullanıyor ve sağlıksız şekilde depolayıp satışa sunuyor. Eğer siz köye bir sağım merkezi kurma veya süt depolama (soğutmalı) üzerine bir proje kurabilirsiniz. alacağınız seyyar süt sağım makineleri ile inekler sağılır sonra toplama merkezine getirilen sütler soğutularak sağlıklı bir şekilde satışı sağlanabilir. Böyle hem süt daha kaliteli ve sağlıklı olacak, hem de soğuk zincir köyden başladığı için sütün fiyatı daha yüksek olacağı için köylüye daha fazla gelir sağlamış olacaksınız.

2- Mesela Mardin Emekli Öğretmenler Derneği okuma yazma bilmeyen kadınlara okuma yazma kursu açmak amacıyla hibe krediye başvurur ve aldığı kredi ile oluşturduğu bir sınıf ortamında öğretmenler vasıtası ile bu kadınlara okuma yazma kursu açar. Eğitmenlerin ücretini ve hatta kursa katılacak öğrencilerin harçlıklarını da bu Hibe Krediden ödeyebilir.

3- Başka bir örnek Kocaeli ilinde kaynak ustası eksikliği vardır. Kaynakçı Esnası Odası hazırladığı proje ile yeşil kart sahibi işsiz gençlere kaynak ustası eğitimi ve sertifikası vererek onlara istihdam sağlamaya yönelik bir proje hazırlar ve bunun için hibe Kredi alabilir. Burada amaç ve sanayide açık olarak bulunan bir meslek koluna iş gücü sağlamak hem de işsiz olan ve kamu kaynağından desteklenerek (sağlık, kömür ..vs) geçimini sağlayan kişilerin meslek öğrenerek istihdama katılmalarını sağlamaktır.

4- Diğer bir örneğimiz Trabzon Cezaevi Hükümlüleri için. Trabzon Hükümlü Yakınları Derneği cezaevinden çıkmasına 2 yıldan az kalmış hükümlüler için Seramik Boyama Kursu için proje hazırlaması ve Hibe Kredi alması. Burada amaç çeşitli sebeplerle cezaevine düşmüş özellikle işsiz kişilerin seramik ve çini boyama eğitimi alarak cezaevi sonra dönemde bu mesleği devam ettirerek kendi işinin sahip olmasını sağlamak ve tekrar cezaevine girmesine sebep olacak suç faaliyetlerinden uzaklaşmasını sağlamaktır.

hibe nedir?
Bazı kurumlar hibe kredi vermekte ve kişileri iş sahibi yapmaktadır.

Hibe Kredilerine başvururken lütfen şunu unutmayın. Bu krediyi verenler size alın bu parayı yiyin, zengin olun, har vurun – harman savurun diye vermiyor. Bu krediyi verenlerin amacı hem işsizliği önlemek hem de toplumda eksik görülen alanların kapatılmasını sağlamaktır. Bir toplumda işsiz çoksa istihdama yönelik projeler öne çıkar. Cahil (okumamış) çoksa eğitime yönelik projeler öne çıkar, suç oranı çok ise bunu engelleyecek projeler öne çıkar.

Sizde eğer hazırladığınız projenizin öne çıkmasını ve hibe desteği sağlayarak karşılıksız kredi almak istiyorsanız yaşadığınız bölgenin eksikliklerini iyi saptayın ve buna çözüm olacak projelerle Hibe Kredi sağlayan kurumların karşısına çıkın. Turizm bölgesindesiniz fakat kadın işsiz çok ise turizmde satılabilecek ürünler üretimi üzerine kadınları kapsayan (hatta yeşil kartlı kadınları) proje hazırlar ve bunu iyi bir şekilde sunarsanız kesinlikle şansınız yüksek olacaktır.

Yani her şeyin özeti öncelikle bir sorun tespit edin, sonra bu sorunu nasıl çözeceğinizi iyi şekilde anlatın. Emin olun bütün kapılar size açılacaktır.

Şuan en fazla Hibe Kredi veren kuruluş KOSGEB’tir. KOSGEB adım adım hibe kredi başvurusunu anlattığımız KOSGEB Hibesi Alarak Dükkan Açmak isimli yazımı okuyunuz.

Related Posts