Hibe Alarak Dükkan Açma 2023

Halkbank, yeni veya eski işyeri açanlara hazine destekli olarak çok çeşitli kredi seçenekleri sunar. Yeni bir işletme kurmak isteyen girişimciler için en iyi seçenek, 350.000 TL’ye kadar olan genç girişimci kredisidir.

Hibe Alarak Dükkan Açma

Yeni düzenleme, 35 yaş altı olmak ve gerekli diğer koşulları karşılamak durumunda yararlanılabileceğini belirtmektedir. Buna ek olarak, Halkbank girişimcilik kredileri düşük faiz oranlarıyla işletme kuracaklara yedi farklı paket olarak sunmaktadır. Birçoğunun geri ödemesi ise altı ila on iki ay ödemesiz ve altmış ay vadelidir. Halkbank tarafından düşük faizli bu sekiz girişimci kredisinin faiz oranları Temmuz 2023’e kadar aylık %1.25 olacaktır.

Bunun nedeni, kamu bankası olduğu için devletimizin faiz desteğini kabul etmesidir. Girişimcilik kredileri, devletimiz tarafından KOSGEB ve Türkiye Halk Bankası tarafından verilmektedir. KOSGEB tarafından sağlanan yardımları da geri ödemesiz hibe olarak sunar. NACE koduna göre verilen bu hibeler de 65.000 ile 225.000 TL arasında değişmektedir. Halkbank ve KOSGEB tarafından sağlanan bu iki işyeri açma desteği için gerekli koşullar nedir? Kimlere dağıtılır?

Yeni İş Kuracaklara Verilen Hibeler Neler?

KOSGEB, yeni bir iş yeri kurmak isteyen girişimciler için 65 bin TL’lik hibe sağladı. Hatta imalat sektöründe yer alacak girişimciler için bu oran tam olarak 225.000 TL’ye ulaşabilir. Daha önce “Girişimcilik Destek Programı” olarak bilinen bu hibe programları şimdi “Girişimciliği Geliştirme Destek Programı” olarak adlandırılmaktadır. Az önce bahsettiğimiz Girişimciliği Geliştirme Destek programı altında iki farklı destek programı bulunmaktadır.

  • Geleneksel Girişimcilik Destek Programı için 65.000 TL’lik hibe
  • İleri Girişimcilik Destek Programı, 270.000 TL’lik bir hibe sağlar.

KOSGEB’in girişimcilere sunduğu hibelerin neler olduğunu inceledik. Bu programın hibeleri kimlere veriliyor? Bunu nasıl elde edebilirsiniz? Şimdi her iki destek programının ayrıntılarını kapsamlı bir şekilde inceleyelim.

65 Bin TL Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB, yeni iş kuracaklara iki yıllık bir program kapsamında 65 bin TL’ye kadar hibe vermektedir. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’ndan yararlanmak için öncelikle KOSGEB’in iş fikrinizi desteklemesi gerekir. KOSGEB’in iş fikrinizi destekleyip desteklemediğine dair ayrı bir sayfa oluşturduk. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler sayfamızı ziyaret ederek bunun yanıtını alabilirsiniz.

270 Bin TL İleri Girişimci Destek Programı

Girişimciliği Geliştirme Destek Programı olarak da bilinen “İleri Girişimcilik Destek Programı”, yeni kurulan işletmelere 270.000 TL’ye kadar hibe sağlar. Programın süresi iki yıldır. Bu programdan yararlanmak istiyorsanız, iş fikriniz “imalatta” kategorisinde yer almalı ve aşağıdaki listeyi doldurmalısınız. İş fikrinizin teknoloji boyutuna göre verilen hibe miktarları tabloda gösterilmektedir.

KOSGEB tarafından sağlanan hibelerin neler olduğunu sizlere ayrıntılı bir şekilde anlattım. Bu iki programda bulunan NACE koduna sahip iş fikrine sahip olanların başvurularını tamamlamak için ayrı bir sayfada ayrıntılı olarak anlattım. Kurum tarafından bizlere gönderilen başvuru rehberini indirerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir