Hatay’da günlüğü 1500 liraya inşaat işçisi bulunamıyor


6 Şubat 2023’teki depremlerin en yıkıcı etkinin görüldüğü Hatay’da inşaat sektöründe iş yoğunluğu yaşanıyor. Yeni bir şehir kurulurken kalıp ustalarının yevmiyeleri artarken eleman sıkıntısı yaşanıyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerinin arkasından başlamış olan Hatay’ın tekrardan inşa sürecinde inşaat sektöründe yevmiyeler arttı sadece yetişen çırak olmaması ve yeteri kadar eleman olmaması sıkıntıya niçin oluyor. Kalıp ustalarının yevmiyeleri averaj bin 500 TL’yi bulurken inşaat ustaları, iş problemi yaşayan ustalara “Hatay’a gelip çalışabilirsiniz” çağrısında bulundular.

YOĞUNLUK 2 YIL DAHA DEVAM EDECEK

Kalıp ustası Ahmet Turunç, işlerinin oldukça yoğun bulunduğunu ve önümüzdeki 2 yıl süresince yoğunluğun devam edeceğini belirterek, “Bayağı yoğunuz, işçi bulma sıkıntımız var. Elimizden geldiği kadar güzel Hatay’ımızı inşa etmeye çalışacağız. İşimizin ağır olduğundan kimse bu işe el atmıyor. Bu gidişle 2 yıl kadar bu yoğunluk devam edecek benzer biçimde fakat hakkaten oldukça yorulduk. Bir kalıpçının yevmiyesi Hatay’da averaj bin 500 TL keşke bu şekilde bir afet olmasaydı da bu şekilde bir yoğunluk olmasaydı” dedi.

BAŞKA İLLERDEKİ USTALARA ÇAĞRI

Kalıp ustası Mecit Özçelik ise yevmiyelerin averaj bin 500 TL’yi bulduğunu belirterek öteki illerde iş bulmakta problem yaşayan vatandaşlara ‘Hatay’a gelin’ çağrısında bulunmuş oldu. Özçelik, “Depremin arkasından iş yoğunluğu oldukça var Hatay’da. Bu yoğunluğa yetişemiyoruz. Kalıp ustasının yevmiyesi bin 500 TL yevmiye alıyor Hatay’da. Alttan yetişen eleman yok, bölgede iş sahası da var. Gelmek isteyenler öteki illerden gelip çalışabilirler” ifadelerini kullandı.

Hatay'da günlüğü 1500 liraya inşaat işçisi bulunamıyor

Hatay'da günlüğü 1500 liraya inşaat işçisi bulunamıyor

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Iktisat

Zelzele Hatay Zelzele Iktisat Güncel Haberler

Related Posts