Harvard’a ders olmuştu! Türkiye’nin 27 yıllık dev holdingi EGS iflas etti


İzmir‘de 1997 senesinde İzmir ve Denizli merkezli 99 tekstil şirketi tarafınca ortak dış tecim yapılması için kurulan EGS Giyim Endüstri ve Dış Tecim Anonim Şirketi batkı etti.

2001 KRİZİNDEN ETKİLENEREK SORUNLAR YAŞADI

1997 senesinde aralarında Kemal Sıkıntılı, Hüseyin Özdilek, Necip Kalkan, Ali İhsan Kasapoğlu’nun bulunmuş olduğu oldukca sayıda iş insanı tarafınca kurulan EGS Tüm ortaklık kendi adıyla bir banka da kurarak banka sektörüne girmişti. Sadece hızla büyüyen tüm ortaklık 2001 yılındaki krizden etkilenerek mali problemler yaşadı.

YATIRIMCILAR MAĞDUR OLDU

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK), 2001 senesinde EGS Bank’ın TMSF’ye devredilmesi sonucu aldı. Arkasından EGS Tüm ortaklık şirketlerinin yönetimi de fona geçti. EGS Tüm ortaklık’in oldukca ortaklı yapısından dolayı TMSF ile EGS ortakları uzun bir süre antak kalma yapamadı. 2000 senesinde halka arzı meydana gelen EGS Tüm ortaklık’in minik ortaklarının ve EGS Tüm ortaklık’in borsa hisselerini alan yatırımcılar ise mağdur oldu.

HARVARD ÜNİVERSİTESİ’NDE DERS KONUSU OLDU

Firmanın hızla büyümesi bir dünya genelinde de ses getirmişti. Bir dönem Harvard Üniversitesi’nde ders ve sav mevzusu olmuştu.

İFLASIN VERİLDİĞİ AÇIKLANDI

EGS Tüm ortaklık’in tasfiye işlemlerinin tamamlanmasının arkasından İzmir İflas Müdürlüğü holdingin iflasının verildiğini deklare etti.

Erdem Aksoy

Türkiye İzmir İş Dünyası Finans Iktisat Haberler

Related Posts