Hak-İş Başkanı’ndan asgari ücrete zam çıkışı: Enflasyon yükselirse tartışma hızlanır


2024 yılı için 17 bin 2 TL olarak belirlenen ve ara zammın yapılmayacağı mevzusunda hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın açıklamalarına rağmen çalışanlarda ara zam beklentisi yüksek enflasyon sebebiyle artmaya başladı. Son olarak Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan mevzuyla ilgili enflasyonu işaret ederek durumun devam etmesi durumunda mevzunun tartışılacağını söylemiş oldu.

“TEMMUZ AYINDA TABLO ÖNÜMÜZDE OLACAK”

Arslan, iftar yemeğinde basın mensuplarıyla bir araya gelmiş olarak kendisine sorulan ara zam sorusunu yanıtladı. Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantılarında belirlenecek ücretin bir yıl için geçerli olacağının belirtildiğini hatırlatarak “Eğer enflasyondaki bu yükseliş ve fiyatlardaki bu artış söz mevzusu olursa naturel olarak bu tartışmalar hızlanacaktır.” dedi.

Ara zam talebinin enflasyona bakılırsa şekilleneceğini belirten Arslan, “Temmuz ayına geldiğimizde tablo önümüzde olacaktır.” ifadesini kullandı.

KIDEM TAZMİNATI SORUNU: İŞTEN ÇIKARILIYOR, İŞE ALINIYOR AMA İŞÇİNİN HABERİ YOK

Kıdem tazminatına ilişkin de konuşan Arslan, mevcud uygulamada ciddi eksikliklerin bulunduğunu belirterek arabuluculuk sisteminin kötüye kullanma edilmesinin hak kayıplara niçin bulunduğunu söylemiş oldu.

Arslan, “Bir işletmede, 500 şahıs çalışıyor, işten çıkarma işlemi yapıyorlar kayıt üstünden. Sonrasında arabulucuya gidiliyor. Arabulucu üstünden işçilerin kıdem tazminatları ödeniyor, gene işçinin haberi yok. İşten çıkarılıyorlar yine işe alınıyorlar işçinin gene haberi yok.” diyerek iş yerlerinde ortaya çıkan tabloyla ilgili informasyon verdi.

Mahmut Arslan Asgari Ücret Hak-İş Finans Yaşam Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts