Gram, çeyrek ve cumhuriyet altını ne kadar?


Dün, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki artışa paralel kıymet kazanan ve günü yüzde 0,6 primle 2 bin 163 liradan tamamlayan gram altın, güne yükselişle başlamasının arkasından 2 bin 172 lira seviyesinden işlem görüyor. Saat 10.50 itibarıyla çeyrek altın 3 bin 640 liradan, Cumhuriyet altını 14 bin 800 liradan satılıyor.

ALTINA OLAN TALEP ARTACAK YORUMU

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirim zamanlamasına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirterek, buna rağmen bankanın senenin ilk yarısında faiz indirebileceğine yönelik beklentilerin varlığını korumasıyla altına olan talebin artmaya devam ettiğini dile getirdi.

Bugün Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kurultay’de yapacağı sunumun yanı sıra ülkede açıklanacak ADP {özel sektör} istihdam verileri yatırımcıların odağına yerleştiğini ifade eden analistler, haftanın geri kalanında açıklanacak makroekonomik veriler öncesinde yatırımcıların davranışlarında ölçülü davrandığına dikkati çekti.
Söz mevzusu gelişmelerin arkasından bugün para piyasalarında, Fed’in ilk faiz indirimine gitme ihtimali mayısta yüzde 22 ve haziranda yüzde 71 ile fiyatlanıyor.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin bulunduğunu ifade ederek, yurt haricinde ise Almanya’da tecim dengesi ile Avro Bölgesi’nde perakende satışları, ABD’de ADP {özel sektör} istihdamı, Fed Bej kitap raporu ve JOLTS açık iş sayısı verilerinin yanı sıra Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kurultay’de gerçekleştireceği sunumun takip edileceğini kaydetti.

Teknik açıdan altının ons fiyatında 2 bin 140 ve 2 bin 160 doların direnç olarak öne çıktığını belirten analistler, 2 bin 120 ve 2 bin 100 dolar seviyelerinin ise destek konumunda bulunduğunu bildirdi.

Cumhuriyet Altını Finans Iktisat Güncel Haberler

Related Posts