Gram altında yeni zirve! İşte altın fiyatlarıCuma günü, altının ons fiyatı ve dolar kurundaki artışa paralel kıymet kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 2,4 primle 2 bin 102 liradan tamamlamıştı. Yeni haftaya yükselişle başlamış olan altın, 2 bin 109 lira seviyesinden işlem görüyor. Saat 10.50 itibariyle çeyrek altın 3 bin 530 liradan, Cumhuriyet altını ise 14 bin 380 liradan satılıyor.

FED’DEN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ ARTTI

Geçen hafta ABD’de açıklanan verilerin peşinden ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine senenin ilk yarısında başlayabileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle cuma günü altının ons fiyatı yüzde 1,9 artışla 2 bin 83 dolardan günü tamamlayarak en yüksek günlük kapanışını gerçekleştirmiş oldu.

Altının ons fiyatı, şu sıralarda da yükselişine devam ederek önceki kapanışının yüzde 0,2 üstünde 2 bin 87 dolardan alıcı buluyor. Analistler, ABD’de istihdam raporu başta olmak suretiyle yoğun veri takviminin takip edileceği haftanın ilk işlem gününde, altına olan talebin artmaya devam ettiğini söylemiş oldu.

ABD’DEN GELECEK VERİLER İPUCU VERECEK

Bu hafta ABD’de açıklanacak makroekonomik verilerin, bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları verebileceğini aktaran analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın hafta içinde Kurultay’de yapacağı açıklamaların da yatırımcıların odağında bulunduğunu belirtti.

Söz mevzusu gelişmelerin peşinden para piyasalarındaki fiyatlamalarda da Fed’in ilk faiz indirimine gitme ihtimali mayısta yüzde 29 ve haziranda yüzde 71’e yükselirken, ABD’nin 10 senelik gömü tahvil faizi yüzde 4,18’e geriledi.

Öte taraftan bugün yurt içinde açıklanan verilere bakılırsa, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) şubatta aylık bazda yüzde 4,53 ve senelik bazda yüzde 67,07 artış kaydetti.

Analistler, bugün yurt haricinde veri gündeminin sakin bulunduğunu, yurt içinde ise finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları ve yükümlülükleri verilerinin takip edileceğini ifade ederek, altının ons fiyatında 2 bin 100 ve 2 bin 120 doların direnç, 2 bin 75 ve 2 bin 50 dolar seviyelerinin ise destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Iktisat Güncel Haberler

Related Posts