Gözler Merkez Bankası’nın faiz kararında! Ekonomistler aynı tahminde birleşti


ABD Merkez Bankası ( Fed ), siyaset faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 senenin en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında durağan(durgun) tuttu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise merakla beklenen faiz kararını yarın açıklayacak.

UZAMAN FAİZİN SABİT BIRAKILACAĞI TAHMİNİNDE BİRLEŞTİ

Uzmanlar, Merkez Bankası’nın (TCMB) yarınki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında siyaset faizini durağan(durgun) bırakacağı öngörüsünde bulunmuş oldu.

Yabancı uzmanlar, TCMB’nin yarınki faiz sonucunda siyaset faizini durağan(durgun) bırakacağı öngörüsünde bulunurken, bankanın iletişiminde “bekle-gör” politikasını uygulayabileceğini ve enflasyonda artış olması durumunda daha da sıkılaşmayı düşünebileceğini kaydetti.

SOCİETE GENERALE STRATEJİSTİ DRİMAL: YÜZDE 45’TE SABİT TUTACAK

Societe Generale Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu, Afrika Stratejisti Marek Drimal AA muhabirine yapmış olduğu değerlendirmede son dönemde enflasyonda yaşanmış olan yukarı yönlü sürprize karşın TCMB’nin PPK toplantısında siyaset faizini yüzde 45’te durağan(durgun) tutacağı tahmininde bulunmuş oldu.

TCMB'nin faiz kararı beklentileri

TCMB’nin faiz artırımı yöntemiyle direkt sıkılaşmanın önüne geçmeye çalışabileceğini belirten Drimal, bankanın iletişiminde bekle-gör politikasının sebepleri olarak son zamanlarda meydana getirilen makro ihtiyati sıkılaştırma önlemleri ve ödemeler dengesinde beklenen iyileşme olabileceğini beyan etti. Drimal, bununla beraber olasılıkların 250 yada 500 baz puanlık başka bir faiz artışına doğru kaydığını aktardı. Şu an için TCMB’nin siyaset faizini 2024’ün geri kalanında yüzde 45’te durağan(durgun) bırakabileceğini dile getiren Drimal, 2025’in ilk çeyreğinde ise 500 baz puanlık bir indirim gelebileceğini altını çizdi.

Drimal, “TL için kısa vadeli görünümün negatif sadece cari işlemler hesabındaki iyileşmenin ve beklenen yabancı para girişlerin hala olası bulunduğunu görüyoruz. Bunlar da TL’nin 2. ve 3. çeyrekte kuvvetlenmesine yol açabilir.” değerlendirmesini yapmış oldu.

TCMB'nin faiz kararı beklentileri

“ENFLASYONDA ARTIŞ OLMASI DURUMUNDA TCMB DAHA DA SIKILAŞMAYI DÜŞÜNEBİLİR”

In Touch Capital Markets Kıdemli FX Analisti Piotr Matys de TCMB’nin siyaset faizini değiştirmeyerek yüzde 45’te tutmasının beklendiğini söylemiş oldu.

Sadece ileriki aylarda enflasyonda artış olması durumunda TCMB’nin para politikasını daha da sıkılaştırmayı ciddi olarak düşünmesi gerekebileceğini aktaran Matys, “Yatırımcılar, TCMB’nin sonucu açıklandığında yayınlayacağı resmi açıklamada bu mevzuda yeni ipuçları arayacak.” dedi.

TCMB'nin faiz kararı beklentileri

AA FİNANS: TCMB POLİTİKA FAİZİNİ SABİT BIRAKACAK

AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistler, TCMB’nin siyaset faizini durağan(durgun) bırakmasını bekliyor. Ekonomistlerin yıl sonu siyaset faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 45 oldu.

Merkez Bankası Finans Iktisat Güncel Haberler

Related Posts