Gaziantep’in meşhur Araban sarımsağı, AB’den coğrafi işaret tescili aldı


Gaziantep’in Araban ilçesinde üretilen sarımsağın ünü ülke sınırlarını aştı. Ziraat ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, binbir emekle üretilen sarımsağın Avrupa Birliği’nden coğrafi işaret tescili aldığını duyurdu.

BAKAN YUMAKLI: FARKLI BİR LEZZETE SAHİP

Baklavadan sonrasında Gaziantep’ten sınırları aşan ikinci ürünün Araban sarımsağı bulunduğunu belirten Yumaklı, “AB’den coğrafi işaret tescili alan Araban sarımsağı ile tescilli ürün sayımız 21’e terfi etti. Araban Ovası’ndaki verimli topraklarda yetişen Araban sarımsağı, yüksek aroması ve kokusuyla öteki sarımsaklardan değişik bir lezzete haiz. Paydaş kurumlarımız işbirliğinde coğrafi işaretli ürün sayımızı artırmaya ve internasyonal alanda tanıtmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Gaziantep'in meşhur Araban sarımsağı, AB'den coğrafi işaret tescili aldı

FATMA ŞAHİN’İN EMEĞİ ÇOK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Araban sarımsağının AB tescili alması için büyük uğraşlar verdi. Bunun için coğrafi işaretler şube müdürlüğünü kuran Başkan Şahin, geçtiğimiz yıllarda katılmış olduğu Araban Firik ve Sarımsak Festivali’nde çektirmiş olduğu fotoğrafı da “Sarımsaklı başkana çıkacak adım. Gaziantep #Arabansarımsağı tanınsın da varsın çıksın” notuyla paylaşmıştı.

Fatma Şahin Ziraat Gezim Yaşam Iktisat Güncel Haberler

Related Posts