Futbol kulüplerine sponsor oluyordu! Dev kargo firması iflas etti


Son dönemde tırmanan küresel ekonomik kriz Türkiye’de etkilerini hissettirirken, oldukça sayıda şirket konkordato talebinde bulunurken bir kısmı da batkı bayrağını çekti. Konkordato talebiyle 3 ay ilkin mahkemeye başvuran GKN Kargo da batkı eden firmalar arasına katıldı.

TEDBİR KARARI VERİLİP KOMİSER ATAMASI YAPILDI

Adını futbol kulüpleriyle yapmış olduğu sponsorluk anlaşmalarıyla duyuran GKN Kargo, geçen ocak ayı başlangıcında İstanbul 1. Asliye Tecim Mahkemesi’ne başvurmuştu. Konkordato talep edilen firmanın, sunulan proje doğrultusunda tekrardan toparlanabileceği kaydedildi. Mahkeme, şirkete yönelik önlem sonucu verdi komiser ataması yapmış oldu.

“ŞİRKETİN TOPARLANMASI İMKANSIZ”

Sadece aradan geçen süreçte, firmanın mali durumu daha da kötüleşti. Etkinlik yürütemez konuma gelen firmanın komiser heyeti de mahkemeye sundukları raporda, firmanın konkordato projesinin başarıya ulaşmasının imkânız olduğu kaydedildi. Prof. Dr. Oktay Taş, Prof. Dr. Serdar Kale ile Mali Müşavir Canan Koçyiğit’ten oluşan komiser heyetinin imzasını taşıyan 39 sayfalık raporda, “Firmanın geçici mühletten faydalanmış olduğu her gün alacaklıların durumu daha da kötüye gitmekte” denildi.

DURUŞMAYA ÇOK SAYIDA ALACAKLI KATILDI

Komiser heyetinin sunmuş olduğu negatif rapor sonrası, şirket için tehlikeli sonuç duruşma dün yapılmış oldu. Duruşmada, GKN Kargo avukatları yanı sıra oldukça sayıda alacaklı şirket avukatı katıldı. Şirket avukatları, kati mühlet talebinde bulunmuş oldu. Mahkeme, tarafların talep ve savunmalarını aldıktan sonrasında kararını verdi. Mahkeme, GKN Kargo Lojistik Depo Şirketi’nin iflasına karar verdi. Karar, bu zamana kadar, en kısa sürede iflasla sonuçlanan konkordato dosyası olarak kayıtlara girdi. Tasfiye sürecine geçilen firmanın borcu ise 563 milyon lira seviyesinde.

4 KULÜP 50 MİLYON LİRA ALACAKLI

Söz mevzusu borcun 50 milyon lirası 4 spor kulübüne. GKN Kargo ile sponsorluk anlaşması icra eden Galatasaray, Beşiktaş, Gaziantep Spor ve Şanlıurfa Spor alacaklı konumda. Halk TV’nin haberine gore kayıtlı 2 aracı haricinde hiçbir varlığı bulunmayan firmanın sahibi Gökhan Akyürek’in, konkordato başvurusundan 2 hafta kadar ilkin, hususi jetle gezi etmiş olduğu bilgisi dava dosyasına girmişti. Akyürek’i, hususi jetle Urfa’dan İstanbul’a taşıyan Vatanjet Havacılık AŞ 29 bin liralık alacağını öğrenim edemediğini mahkemeye bildirdi.

Erdem Aksoy

Futbol Iktisat Güncel Haberler

Related Posts