Fitch, Türkiye’nin kredi notunu yükseltti


Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkardı.

Fitch Ratings, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmesini deklare etti. Kredi derecelendirme kuruluşundan meydana getirilen açıklamada, Türkiye’nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun “B”den ‘B+’ya yükseltildiği, not görünümünün “pozitif” olarak belirlendiği aktarıldı.

Açıklamada, söz mevzusu not artırımının makroekonomik ve dış kırılganlıkları azaltmada para politikası sıkılaştırmasının beklenenden daha çok önden yüklenmesi de dahil olmak suretiyle, Haziran 2023’teki değişimden bu yana uygulanan politikaların dayanıklılığına ve etkinliğine olan güvenin artmasından kaynaklandığı bildirildi.

Fitch, Türkiye'nin kredi notunu pozitife çıkardı

Enflasyon beklentilerinin hafiflediği ve dış likidite risklerinin azaldığı belirtilen açıklamada, bu durumun daha pozitif dış finansman koşulları, yüksek rezervler, düşük döviz korumalı mevduatlar ve daralan cari işlemler açığını yansıması olduğu kaydedildi.

Açıklamada, pozitif görünümün ise Fitch’in Türkiye’nin genel makroekonomik siyaset duruşunun enflasyondaki belirgin düşüşle tutarlı olması ve daha düşük cari açık ile daha kuvvetli likidite tamponları açısından dış kırılganlıkların azalmaya devam etmesi yönündeki beklentisini yansıttığı aktarıldı. Fitch’in not artışı sonrası 3 kredi kuruluşunda da Türkiye’nin görünümü Pozitif oldu.

“BÜYÜME ORANI 2025’TE 3,1’E ÇIKABİLİR”

Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,8 büyümesinin beklendiği belirtilen açıklamada, gelişme oranın 2025’te ise yüzde 3,1’e çıkabileceği kaydedildi.

Açıklamada, mart ayındaki mahalli seçimlerin sonucunun siyaset değişikliğine yol açmasının beklenmediği ifade edildi.

Fitch Ratings, 8 Eylül 2023’te Türkiye’nin kredi notunu “B” olarak teyit ederken, not görünümünü 2 senenin peşinden “negatif”ten “durağan”a çıkarmıştı.

Fitch’in takvimine nazaran Türkiye’ye ilişkin bir sonraki değerlendirmenin 6 Eylül’de yapılması planlanıyor.

Fitch Ratings Finans Dünya Iktisat Haberler

Related Posts