Fitch Ratings, Türkiye’nin potansiyel büyüme tahminini yükselttiTürkiye ekonomisindeki güçlenme yurt dışındaki kuruluşların da dikkatinden kaçmıyor. Güven ve istikrar ortamında atılan adımlar ülkenin büyümesine yönelik tahminleri de yukarı çekiyor. Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye‘nin büyüme tahminini yüzde 4,1’e yükseltti.

Fitch Ratings, “Çin Ekonomisi Yavaşladıkça Gelişmekte Olan Piyasaların Potansiyel Büyümesi Zayıflıyor” başlıklı rapor yayımladı. Raporda, kuruluş, 10 gelişmekte olan ülkeye ilişkin orta vadeli potansiyel büyüme öngörüsünü ortalama yüzde 4’e düşürdü. Kuruluşun daha önceki büyüme tahmini 4,3 seviyesindeydi. Büyüme öngörüsündeki düşüşte, Çin’in tedarik tarafı büyüme potansiyelinde beklenen gerileme ana faktör oldu. Bu kapsamda 2027’ye kadar Çin’in potansiyel büyüme tahmini yüzde 5,3’ten 4,6’ya, Rusya’nın 1,6’dan 0,8’e, Güney Kore’nin 2,3’ten 2,1’e ve Güney Afrika’nın 1,2’den yüzde 1’e çekildi. Ancak Hindistan ve Meksika ekonomilerinin potansiyel büyüme öngörüleri sırasıyla yüzde 5,5’ten 6,2 ve 1,4’ten 2’ye yükseldi.

Orta vadede potansiyel büyüme tahmini yükseltilen ülkelerden biri de Türkiye oldu. Fitch Ratings, Türkiye’nin bu dönemde potansiyel büyüme tahminini yüzde 3,9’dan 4,1’e çıkardı.

Polonya ekonomisi için potansiyel büyüme öngörüsü yüzde 2,6’dan 3’e, Brezilya için yüzde 1,5’te 1,7’ye ve Endonezya için 4,7’den yüzde 4,9’a yükseltildi.

Kredi kuruluşu, Brezilya ve Polonya hariç, son büyüme tahminlerinin, söz konusu 10 gelişmekte olan ülke için Kovid-19 öncesi öngörülen potansiyel büyüme seviyelerinin altında kaldığına dikkati çekti.Kuruluş, bu durumun, kötüleşen demografik eğilimleri ve salgından kaynaklı aksaklıkların mirasını yansıttığını, sermaye stoku ve üretkenlik artışına ilişkin tahminlerde yapılan revizyonların da büyüme tahminlerine yansıdığını bildirdi.

Çin Halk Cumhuriyeti Fitch Ratings Türkiye Finans Ekonomi Haberler

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir