Fildişi Sahilleri ve Gana’da kakao üretimine kısıtlama! Çikolataya zam kapıda


Çikolatanın ham maddesi kakao tedarikçisi ülkelerin başlangıcında gelen Fildişi Sahilleri ve Gana, maliyetlerdeki artış sebebiyle fabrikalarında üretimde engelleme ve durdurma benzer biçimde kararlar almaya başladı. Durumun uzun sürmesi halinde çikolata fiyatlarında büyük bir fiyat dalgalanmasının yaşanacağı tahmin ediliyor.

SON YILLARDA KAKAO HASADI AZALDI

Independent Türkçe’nin aktardığına gore son yıllarda iklim sebebiyle kakao hasadının azalması çikolata fiyatlarında artışı bununla beraber getirirken Reuters’a konuşan Tropikal Araştırmalar Merkezi’nden kakao uzmanı Steve Wateridge, “Tedarik kesintisiyle baş etmek için ciddi bir talep azalması gerekiyor.” dedi.

Çikolata yapılması için bir tek ham kakaonun kullanılması yetmezken tohumların işlenerek yağ ve liköre çevrilmesi de gerekiyor. Tohum fiyatlarında yaşanmış olan artış ise üretim maliyetlerinde ciddi artışa niçin oluyor.

Fildişi Sahilleri ve Gana'da kakao üretimine kısıtlama! Çikolataya zam kapıda

FABRİKA TOHUM ALIMINI DURDURDU

Fildişi Sahilleri’ndeki büyük fabrikalardan kabul edilen Transcao, fiyatlardaki artış sebebiyle tohum alımını durdurduğunu deklare etti. Stoklardaki tohumları işlediğini belirten yapınak yönetiminin tersine bazı kaynaklar depoların da boşalmak suretiyle bulunduğunu belirtti.

Mevzuyla ilgili konuşan bir kaynak, dünya kakao ihtiyacının yarıya yakınını karşılayan ülkede devletin işlettiği fabrikalarda da üretimin durmak suretiyle bulunduğunu söylemiş oldu.

Fildişi Sahilleri ve Gana'da kakao üretimine kısıtlama! Çikolataya zam kapıda

GANA’DA ÜRETİMDE KISITLAMA

Bir büyük kakao üreticisi Gana’daysa 8 fabrikanın birçoğunda ekimden bu yana üretime çoğunlukla ara verildiği aktarıldı. Devlet kakao şirketi CPC’den meydana getirilen açıklamadaysa fabrikanın yüzde 20 kapasiteyle çalmış olduğu açıklandı.

Internasyonal Kakao Organizasyonu (ICCO) küresel üretimin bu yıl yüzde 10,9 azalarak 4,45 milyon tona düşmesini bekliyor. ICCO verilerine gore, kakao piyasasında ilk kez 4 yıl üst üste tedarik açığı yaşanıyor.

Fildişi Sahilleri ve Gana'da kakao üretimine kısıtlama! Çikolataya zam kapıda

Fildişi Sahili Kakao Yağı Gana Ziraat Dünya Iktisat Haberler

Related Posts