Faizsiz Hayvan Kredileri 2023

Faizsiz olarak verilen havan kredileri birçok insan tarafından araştırılıyor. Sıfırdan başlamak isteyenlere büyükbaş hayvan kredisi, küçükbaş hayvan kredisi gibi çok farklı tarzda hibe krediler veriliyor. 2023 yılına kadar faizsiz hayvancılık kredileri devam edecek. Ziraat Bankası, çiftçilerimize faizsiz hayvancılık kredisi veren tek bankadır. Gerekli şartlar dahilinde, çiftçilere 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar hayvan alımı için %0 faiz oranı ile kredi desteği sağlamaktadır.

TC Ziraat Bankası, çiftçilere hayvan kredisi vermek için parayı teminat altına almak için bazı şartları kabul eder. Çiftçimiz hayvanlarını yetiştiriyorsa, sıfır faizli hayvan kredisi, çalışan bordrolu iki kefil ve talep edilecek para miktarı kadar taşınmaz ipotek gereklidir.

Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisinin Şartları nelerdir?

Çiftçiler, işletme tescil belgeleri ile Ziraat bankalarının şubelerine giderek Zirai ve Tarımsal Krediler departmanından sıra almalıdır.

Başvuru sahibinin aldığı sıra geldiğinde, büyükbaş, küçükbaş veya kanatlı hayvancılık için kredi kullanmak istediğinizi departmanda görevli memura bildirin.

İlk olarak, görevli memur kimlik numaranızı isteyecek ve kredi notunuzu sorgulayacaktır.

Kredi notunuz sorgulandıktan sonra uygun görüldüğünde, size kredi kullanmak istediğiniz miktarı soracak ve kredi miktarınızı belirlemeniz gerekecektir.

Kullanacağınız kredinin miktarını belirttikten sonra, ipotek edebileceğiniz bir taşınmazın (örneğin bir ev, arsa veya hayvan) olup olmadığı sorgulanacaktır.

Hayvancılık yapan çiftçilerimiz, devlet tarafından desteklenen sıfır faizli hayvan kredisi başvurusunda bulunduktan sonra, hayvan küpelerini kullanarak bankadan bilirkişi alır ve hayvanları ve bakım hanesi inceler.

Bilirkişinin raporu doğrultusunda başvuru için hayvan kredisi alınacak olan hayvanın şartları uygun olması halinde, iş kefilleri ile sözleşmeleri imzalama işlemi yapılır ve en kısa sürede imzalar atılır ve kredi onaylanması durumunda çiftçinin Ziraat Bankası mevduat hesabına aktarılır.

Bu adımları tamamladıktan sonra yaklaşık beş iş günü içinde Ziraat Bankası hayvan kredisini alabilirsiniz. Hayvan kategorisinde Ziraat Bankası tarafından verilen kredilerin faiz oranları ve hesaplamalarını içerir. Hayvancılıkla ilgili ürünler olmalıdır.

Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi Türleri Nelerdir?

Hayvansal üretim kredileri için bankanın iki kampanyası vardır. Biri işletme, diğeri ise yatırım kredisi olarak bilinir.

Sıfır Faizli Tarım Kredisi: Üreticilere tarımsal üretim için sıfır faizli krediler verilir.

Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi: Tarımsal ürünlerin üretiminde hayvancılık faaliyetleri için sıfır faizli krediler kullanılabilir. Bu krediler şu şekildedir. Yem, mazot, ilaç, sigorta, kira, makine onarımı, süt ekipmanları, ahır yapımında kullanılacak malzemeler ve tarla alımı için yatırım kredisi sağlar.

Faizsiz kredi verme, bankanın Resmi Gazete’sinde yer alan mevzuata bağlıdır. Faizsiz krediler her çiftçiye verilmez. Faizsiz hayvancılık kredisi alabilmek için Kanun kapsamındaki şartları karşılamanız gerekir. Bu şartların neler olduğunu ve istenen tüm kriterleri incelemek isteyenler için faiz indirim oranları ve kredi üst limitleri aşağıda bulunabilir.

Ziraat Bankası Sıfır Faizli Hayvancılık Kredisi

Sütçü, etçi ve kombine sığır yetiştiriciliğinde hem yatırım hem de işletme dönemlerinde faiz alınmayacaktır. Kredinin maksimum miktarı 40 milyon TL’dir.

Yaygın hayvansal üretim kredilerinin toplam tutarı 5.000.000 TL’yi geçemez. Bu kredilerin hem yatırım hem de kullanım dönemlerinde faiz indirim oranları tamamen %100’dür.

Su ürünleri kredisi için üst limit 15 milyon TL’dir. İşletme ve yatırım dönemi kredileri için faiz indirimi %50’dir.

Dazlık düve yetiştiriciliğinde kredi kullanmak için üst limit 20 milyon TL’dir. Yatırım döneminde sıfır faizli damızlık düve kredileri de kullanılabilir.

Büyükbaş hayvan besiciliğinde yatırım için yüzde doksan faiz indirimi ve işletme dönemlerinde kullandırılacak kredi %100 faiz indirimi sunar. Kredinin en yüksek miktarı 20 milyon TL’dir.

Küçükbaş hayvancılık için verilen kredilerin üst limiti 25 milyon TL’dir. Yatırım döneminde hiç faiz olmayacak ve işletme döneminde hiç faiz indirimi olmayacak.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir