Evini satıp kiracı oldular! 100 milyon dolar dolandırıldılar


Güneş enerjisi üretimi ve gayrimenkul alım satımıyla yüksek kar vadeden şirkete yatırım icra eden binlerce şahıs, ortalama 100 milyon dolar dolandırıldı. Adana’da evini ve otomobilini satıp şirkete yatırım icra eden mağdurlar, biran ilkin şirket sahibi karı kocanın yakalanmasını istedi.

Ankara merkezli etkinlik yürüten bir güneş enerjisi üretimi ve gayrimenkul alım satımı icra eden şirket, iddiaya nazaran 2020-2021 yılları aralığında toplumsal medya üstünden verdiği reklamlarla Türkiye genelinde üye yapmış olduğu 50 bin kişiden ‘kar oranı ortaklığı’ adı altında ortalama 100 milyon dolar topladı.

Evini satıp kiracı oldular! 100 milyon dolar dolandırıldılar

Paraları kripto olarak hesabına geçiren şirketten bir süre sonrasında kar oranı alamayan üyeler, bunun üstüne şirket yöneticileriyle irtibata geçti. Firmanın sahibi G.C.Ç. ile eşi A.Ç., şikayette bulunacaklarını belirten mağdurlara tehditte bulunarak, herhangi bir hak talebinde bulunamayacaklarını öne sürdü. Şirket sahibi çift ile şirket yöneticisi G.A., H.Ç. ve N.A., bir süre sonrasında mağdurlarla iletişimlerini kesti.

Şubat ayında Adana’dan Ankara‘ya giden 20 mağdur, 5 şahıs hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Yakınma dilekçesinde, ‘Kabahat işlemek amacıyla teşkilat kurma’, ‘Tehdit’, ‘Itimatı kötüye kullanma’, ‘Dolandırıcılık’, ‘Nitelikli dolandırıcılık’, ‘Evrakta sahtecilik’, ‘Resmi evrakta sahtecilik’ ve ‘Vergi Usul Kanunu’na karşıcılık’ ile ilgili suçlamalar yer aldı. Mağdurlar, aile fertleri olan şirket yetkililerinin Çiftlik Bank benzer biçimde mutluluk zinciri mantığıyla kendilerini dolandırdığını belirtti.

20 kişinin kabahat duyurusunun peşinden avukat ile iletişime geçen yüzlerce şahıs de aynı şekilde 5 şahıs hakkında kabahat duyurusunda bulunmuş oldu. Firmanın sahibi G.C.Ç. ile eşi A.Ç.’nin ise ifadesine başvurulduğu sadece 1 aydır ifade için adliyeye gitmedikleri öğrenildi.

“CEZA ALACAKLARINA İNANIYORUZ”

İbrahim Paşa Yeşiltaş, “Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunduk. Bu mevzu hakkında savcılık soruşturma yürütmekte. Ilk olarak müştekilerin beyanları karakol üstünden alınacak. Daha sonrasında şüpheliler hakkında ifade alınacak. Bunun neticesinde ceza alacaklarına inancımız tam sadece ortalama 1 buçuk aydır şahıslar hakkında işlem yapılmadı. Mağdurlar netice bekliyor, bir gelişme bekliyor. Ortada oldukca ciddi bir zarar var. Verilen paralar her gün eriyor” ifadelerini kullandı.

“ŞİKAYET EDENLERİN PARASINI ÖDEMEYECEĞİZ DİYORLAR”

Şirket sahiplerinin başka mağdurların ardında koştuğunu öne devam eden avukat Yeşiltaş, “Dolandırıcılar başka mağdurların peşine düşüyor. Bunu da başka illerden mağdurların bana ulaşmasıyla öğrendik. Şikayette bulunmayan mağdurları arayıp, ‘Sizin paranızı vereceğiz. O yakınma edenlerin parasını ödemeyeceğiz’ diyorlarmış. Kabahat duyurusunda sonrasında İstanbul, Ankara, Samsun, Muğla, İzmir, Antalya ve Diyarbakır benzer biçimde büyük şehirlerden oldukca fazla insan bana ulaştı” dedi.

“EVİMİ SATTIM, KİRACI OLDUM”

2021 senesinde evini ve babasından kalan arsasını satıp şirkete 100 bin dolar kripto yatıran Suat Şimşek (32), “Bizlere kar marjıyla güzel işler yapacaklarını söylediler. Ufak yatırımlar yapmış olup bu ufak yatırımların karşılığında kar marjlarımızı aldık. Sonrasında bunlara inanarak evimizi, arsamızı, otomobillerimizi sattık, yatırımlarımızı yaptık. Sonrasında baktık ki kar marjları gelmemeye ve şahıslara ulaşmamaya başladık. Burada on binlerce mağdur var ve ortalama yüz milyon dolarlık bir dev dolandırıcılık vakası var. Ben evimi satıp bu işe girdim, şu anda kirada yaşıyorum. Kabahat duyurumuzu da aslına bakarsanız yaptık, biran ilkin yakalanmalarını istiyoruz” diye konuştu.

“ÇOK MAĞDUR OLDUM”

Ortalama 200 bin doları dolandırılan İbrahim Daş (32) ise inşaat yapmış olduğu evleri, arsasını ve otomobilini satarak mutluluk zincirine girdiğini söyledi. Daş, “Biz bu şahıslarla web üstünde tanıştık ve bizi aile şirketi olduklarına inandırdılar. Ikimiz de hakkaten insanlara kıymet veren bir şirket bulunduğunu düşünüp yatırım yaptık. Biz yatırım yaptıktan sonrasında çevremizdeki insanların da yatırım yapmalarını sağladık. Ortalama 200 bin dolar alacağım var ve oldukca mağdur oldum” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3.Sayfa

Ankara 3.Sayfa Iktisat Güncel Haberler

Related Posts