Etiyopya’da banka ATM’si bozulunca, müşteriler 40 milyon dolardan fazla para çekti


Etiyopya‘nın en büyük ticari bankası olan Etiyopya Tecim Bankası (CBE), sistem arızası sonrasında müşterilerinin hesaplarından fazlasını çekmiş olduğu 40 milyon doların üstündeki parayı geri almak uğraşıyor. Arıza sebebiyle banka müşterileri hesaplarında bulunandan fazlaca daha çok nakit para çekebildi. Banka başkanı Abe Sano, paranın büyük kısmının devlete ilişik CBE’den öğrenciler tarafınca çekildiğini açıkladı.

Etiyopya'da banka ATM'si bozulunca, müşteriler 40 milyon dolardan fazla para çekti

BANKA SAATLER SONRA MÜDAHALE EDEBİLDİ

Müşteriler Cumartesi günü Etiyopya Tecim Bankası’ndaki (CBE) hesaplarında bulunandan daha çok nakit çekebileceklerini keşfedince olanlar oldu. Mahalli basında çıkan haberlere bakılırsa, 40 milyon dolardan fazla para çekildi yada öteki banka hesaplarına aktarma edildi. Yaşanmış olan vaka karşısında bankanın bu işlemlere müdahale etmesi ise bir kaç saat sürdü.

Etiyopya'da banka ATM'si bozulunca, müşteriler 40 milyon dolardan fazla para çekti

PARANIN BÜYÜK KISMI ÖĞRENCİLER TARAFINDAN ÇEKİLDİ

Banka başkanı Abe Sano Pazartesi günü gazetecilere verdiği demeçte, paranın büyük kısmının devlete ilişik CBE’den öğrenciler tarafınca çekildiğini söylemiş oldu. Arızanın haberi ise üniversitelere büyük seviyede mesajlaşma uygulamaları ve telefon görüşmeleri vesilesiyle yayıldı. Kampüs ATM’lerinde uzun kuyruklar oluşurken, bir talebe Amharca halkının polis memurları durdurmak için kampüse gelene kadar para çektiğini söyledi.

Etiyopya'da banka ATM'si bozulunca, müşteriler 40 milyon dolardan fazla para çekti

“PARAYI İADE EDENLER CAZAİ SUÇLA İTHAM EDİLMEYECEK”

82 yıl ilkin kurulan CBE’de 38 milyondan fazla kişinin hesabı bulunuyor. Finans sektörünün yönetim organı olarak hizmet veren Etiyopya merkez bankası, Pazar günü “bakım ve araştırma faaliyetleri” esnasında “bir aksaklık” meydana geldiğini belirten bir bildiri yayınladı. Minimum üç üniversite, öğrencilere CBE’den almış olabilecekleri kendilerine ilişik olmayan parayı iade etmelerini tavsiye eden açıklamalar yayınladı. Banka başkanı Abe Sano, parayı iade eden asla kimsenin cezai bir suçla itham edilmeyeceğini açıkladı.

Etiyopya Hukuk Finans Dünya Iktisat Haberler

Related Posts