Et ve Süt Kurumu önünde ucuz et kuyrukları uzuyor


Ramazan yaklaşırken kırmızı et alışverişleri yoğunluk kazanmıştır. Sadece bilhassa son günlerde et fiyatlarının yeniden artışa geçmesiyle kasap ve marketlerde 500 liradan aşağı kıyma bulmak zorlaştı. Daha ekonomik fiyatlarla kıyma almak isteyen vatandaşlarsa Et ve Süt Kurumu şubeleri önünde kuyruk oluşturuyor.

ET VE SÜT KURUMU FİYATLARI MARKETİN YARISI

Ankara Millet’taki Et ve Süt Kurumu önünde bekleyen vatandaşlar fiyatlardaki artışa tepki gösterirken ucuz et için kuyrukta beklemek zorunda kalmalarından dolayı de şikayetçi ifadeler kullandı. Millet’ta Anafartalar Hali’nin arkasındaki iki bina arasına sıkışan satış noktasında vatandaşlar her gün uzun kuyruklar oluşturuyor. Ramazan ayı öncesinde ucuz et almak isteyen vatandaşların oluşturduğu kuyruk daha da arttı.

Bir kilo kıymanın market ve kasaptaki fiyatının 450-500, bir kilo kuşbaşının fiyatının ise 500-550 liraya dayanması sebebiyle dar gelirli vatandaşlar, Et ve Süt Kurumu’nda bir kilo et alabilmek için saatlerce kuyrukta beklemeye devam ediyor. Et ve Süt Kurumu’nda kıyma 229 TL’den, kuşbaşı ise 259 TL’den satılıyor.

Et ve Süt Kurumu önünde ucuz et kuyrukları uzuyor

“BÖYLE ÇAĞ ATLANIR MI?”

Kuyrukta bekleyen 73 yaşındaki Mehmet Şener, “50-100 TL indirimli alayım diye geceden gelip sırada bekliyorlar. ‘Memleket çağ atladı’ diyorlar. Bu şekilde çağ atlanır mı be? Memleket ilerledi… Ne ilerlemesi geri gidiyor. Üç dönem oyumu verdim, helal etmiyorum onlara. Ben sabah 6 buçukta ailemden üç şahıs beraber geldik. Ramazan için ikişer kilo kıyma için burada sıraya girmişiz” dedi.

“SOFRADAN DOYMADAN KALKIYORUM”

“Evde torunlar var, babaları işi olmayan. Saat 5 buçukta yola düştüm ben buraya gelmeye. Neymiş bir kilo kıyma verilecekmiş. İnsan utanır şu görüntüye bakın” diyen Halis Yazıcı adlı yurttaş, “Eskiden kuyruk olurdu da fakat şimdi millet sokağa çıkmasın diye buraya topluyorlar. Eti ucuza veriyor ki halk sokağa çıkmasın diye. Aldığım para 12 bin lira, 4 kişiyi geçindiriyorum. Ben sabah kalkarken sofradan doymadan kalkıyorum ilkin çocuklar yesin diye. Keyfinden gelen kimse yok. Kasapta kıymanın kilosu 500-600 lira. Çocuklar kıymayı ayda bir kez görmüyor” diye sitem etti.

“NAMAZI KILDIK ÇIKTIK”

Kuyruk sebebiyle daha ilkin et alamadan geri döndüğünü söyleyen 72 yaşındaki Fatma Yüzel de “Bugün gene kuyruğun sonundayım. Alamazsam gene döneceğim. Namazı kıldık çıktık. Ne yapayım önümüzde Ramazan zorunlu alacağız. Eşimden kalan emekli maaşım var, 9 bin lira. Evim de kira” dedi.

“OĞLUMDAN HABERSİZ GELDİM…”

İsmini vermek istemeyen bir emekli ise “Kendileri sarayda kucak kucak her şeyi yiyorlar emekliye bir şey vermedi. Ben 5 bin 500 TL eşimden ölüm aylığı alıyorum. Yoksa buraya gelir miydim? Oğlumdan habersiz çıktım geldim, sırf et için. Geç geldiğimizde de kalmıyor” derken bir başka yurttaş ise “Kendileri paşa benzer biçimde yiyip içip yatıyorlar. Ondan sonrasında emekliye 10 binden fazla vermem diyorlar. Çetelere veriyorlar halka ulaşınca hepsi de yoksul” ifadesini kullandı.

Gece saat 3’te gelmiş olarak kuyruğa girdiğini söyleyen Bayram Deniz, “Asla Tanrı razı olmasın. Partileri gezene kadar gelsin halkı bir dolaşsın, milletin halini görsün. Ben 10 bin lira maaş alıyorum. Bir kilo et için buradayım” diye konuştu.

“35 SENE ÇALIŞTIM ŞİMDİ ET KUYRUĞUNDAYIM”

Bir yurttaş da “Ben sabah 6’da geldim. Kasapta et 600 lira. Benim maaşım olmuş 12 bin 500 lira, kasapta et 600 lira. Bunun nesini yiyeyim, nesine bakayım? 35 yıl çalışmışlığım var devlete, et kuyruğundayım şu anda. Ben 76 yaşındayım. Niye geleyim et kuyruğuna?” diye konuştu. 69 yaşlarında İsmail Işık, “11 bin lira alıyorum, geçinsem niye burada kuyrukta bekleyeyim. Ramazan için iki kilo et alıp yönetim edeceğiz” dedi.

Et ve Süt Kurumu Kıyma Iktisat Güncel Haberler

Related Posts