Erdoğan 12 yıl sonra Irak’a gidiyor! PKK’yı bitirecek operasyon öncesi kritik ziyaret


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart mahalli seçimlerinin peşinden yurt dışı ziyaretlerine başlıyor. Bağdat’a resmi ziyaretinde ilk olarak Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ile görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan peşinden Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani ile bir araya gelecek.

TÜRKİYE’YE DOĞAL GAZ VE PETROL AKIŞI GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 senenin peşinden Irak’ın başkenti Bağdat’a gidiyor. Ziyaretin en mühim gündem maddeleri; terörle savaşım, su kaynaklarının kullanımı ve Türkiye’ye naturel gaz ve petrol akışı yer alacak.

ORTAK HAREKAT MERKEZİ KURULACAK

Türkiye’nin, teröre karşı Irak’la ortak harekat merkezi kurması planlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti esnasında, PKK terör örgütünü bitirmek için bölgeye yönelik düzenlenmesi beklenen operasyonu da masaya yatırması umut ediliyor.

IRAK’IN SU SORUNU DA MASADA OLACAK

Tehlikeli sonuç görüşmedeki bir başka mevzu başlığı ise Irak’ın su problemi. Erdoğan, Irak’ın su mevzusundaki beklentisini bildiklerini, bunun karşılanması için çalışmaların sürdüğünü ifade etmişti. Bu yönde de mühim adımlar atılması umut ediliyor.

TİCARET HACMİNİN 20 MİLYAR DOLARA ULAŞTIRILMASI HEDEFLENİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bağdat’taki resmi ziyaretinin peşinden Erbil’e de gidecek. Erdoğan’ın Irak ziyareti kapsamında İş Forumu da düzenlenecek. Türkiye ile Irak arasındaki tecim hacmini artırmaya yönelik adımlar ele alınacak. İki ülke içinde tecim hacminin Kalkınma Yolu Projesi’nin tamamlanmasıyla 2030 senesinde 20 milyar dolara ulaştırılması hedefleniyor.

Erdem Aksoy

Bağdat Irak Internasyonal İlişkiler Enerji Siyaset Dünya Iktisat Haberler

Related Posts