Emekliye neden zam yapılmadı? Bakan Şimşek “İzin veremezdik” diyerek nedenini anlattı


31 Mart mahalli seçimleri öncesi emeklilerin zam beklentisi sonuçsuz kalmış ve bu da sandıktan çıkan sonucu etkilemişti. Peki emeklilere niçin zam yapılmadı? Mevzunun muhataplarından Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti MYK’sında bunun nedenine ilişkin dikkat çeken bir değerlendirme yapmış oldu.

“BUNA İZİN VEREMEZDİK”

Mevzuyla ilgili oldukça sayıda probleminin muhatabı olan Şimşek, “Bunu yapmak için Türkiye’nin yurtdışından yüzde 50’den fazla faizle borçlanması gerekecekti. Bu şekilde yaparsak gelecek nesilleri ipotek altına alacaktık. Buna izin veremezdik” diyerek emeklilere niçin zam yapılmadığını özetledi.

5 İLA 7 BİN LİRA ARASI BEKLENTİ VARDI

Bilinmiş olduğu suretiyle Türkiye’de en düşük emekli maaşı 10 bin lira seviyesinde. Seçimlerden ilkin emekli maaşlarına 5 ila 7 bin lira içinde bir zam yapılması yönünde beklenti oluşmuştu. Hükümet ise emeklilere zam için temmuz ayını işaret etmişti.

ERDOĞAN, MİTİNG ALANINDA HESAP YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimden ilkin katılmış olduğu bir mitingde emekli maaşlarıyla ilgili “Emekli maaşlarına şu kadar zam yapacağız diyen muhalefetin iyi mi boş konuştuğunu örneklerle anlattım. Sözü edilen artışları, ülkenin tüm yatırımlarını durdursak, eğitim yada sıhhat harcamalarının tamamını buraya aktarsak, kamu görevlilerine maaş vermesek bile karşılayamıyoruz. Bu demek değil ki çalışanlarımızı ve emeklilerimizi yaşam pahalılığının pençesine terk edeceğiz. Tam tersine enflasyonu yenerek, büyümeyi sürdürerek, ulusal gelirimizi artırarak, devletimizi güçlendirerek her meselemizi çözdüğümüz şeklinde çalışanlarımızın ve emeklilerimizin gelirlerini de artıracağız” demişti.

EMEKLİ ZAMMINDA KRİTİK ORAN BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafınca açıklanan mart ayı enflasyon verileriyle beraber, işgören ve emeklilerinin zam oranını belirlemede etkili 3 aylık enflasyon farkı da belli oldu. SGK ve Bağ-Kur emeklileri için ocak ayında yüzde 6,70, şubat ayı için yüzde 4,53 ve mart ayı için 3,16 enflasyon farkı belli oldu. Böylece 3 aylık enflasyon farkı yüzde 15,06 olarak belirlendi.

Olgun Kızıltepe

Mehmet Şimşek Finans Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts