Emeklilere 8-12 bin liralık promosyon ödemesine özel bankalar da dahil olduKamu bankaları tarafınca emeklilere verilecek 8-12 bin liralık promosyon ödemesine hususi bankalar da dahil oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 21 Mart’taki Kayseri mitinginde sarf etmiş olduğu “Kamu bankalarımız bu yılki promosyon ödemesi miktarlarını alınan aylığa gore 8 bin lira ile 12 bin lira içinde belirledi.” sözleri sonrası hususi bankalar da promosyon programına katıldı.

SGK’dan meydana getirilen açıklamada, “Emeklilerimize aylık ödemeleri Bankalar vasıtasıyla yapılmaktadır. Emekli aylığı alan yurttaşlarımıza yönelik promosyon ödemeleri ortalama 2 katına çıkarılarak 8 bin ila 12 bin lira içinde belirlenmiştir. Bu kapsamda ölüm aylığı alan hak sahiplerine de 5 bin lira promosyon ödemesi yapılacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında, “Bankalar tarafınca promosyon ödenebilmesi için emeklilerimizin ve hak sahiplerinin bankalara başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Belirlenen tutarlar asgari seviyede olup, Bankalar kendi uygulamaları doğrultusunda promosyon miktarlarını artırabileceklerdir.” denildi.

SGK, protokol imzaladıkları bankaların listesini de paylaştı:

1. Akbank T.A.Ş.

2. Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.

3. Denizbank A.Ş.

4. Fibabanka A.Ş.

5. ING Bank A.Ş.

6. Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.

7. Odea Bank A.Ş.

8. QNB Finansbank A.Ş.

9. Şekerbank T.A.Ş.

10. C. Ziraat Bankası A.Ş.

11. Turkish Bank A.Ş.

12. Türk Iktisat Bankası A.Ş.

13. Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

14. Türkiye Güvence Bankası A.Ş.

15. Türkiye Halk Bankası A.Ş.

16. Türkiye İş Bankası A.Ş.

17. Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

18. Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

19. Ziraat Katılım Bankası A.Ş.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜJDEYİ VERMİŞTİ

21 Mart’ta AK Parti Kayseri mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, emekli promosyonlarına ilişkin, “Kamu bankalarımız bu yılki promosyon ödemesi miktarlarını alınan aylığa gore 8 bin lira ile 12 bin lira içinde belirledi. Öteki bankaların da bu rakamların altında kalmayacak şekilde promosyon ödemeleri yapacağına inanıyorum.” demişti.

ÖLÜM AYLIĞI ALANLARA DA PROMOSYON ÖDENECEK

Öte taraftan 25 Mart’ta SGK, ölüm aylığı alan 3,3 milyon hak sahibine de başvurmaları halinde 5 bin TL promosyon ödeneceğini duyurmuştu.

SGK’dan meydana getirilen açıklamada, şu ifadelere yer verilmişti:

“Emekli aylığı alan yurttaşlarımıza yönelik promosyon ödemeleri, kamu bankalarında ortalama 2 katına çıkarılarak, 8 bin ila 12 bin lira içinde belirlenmiştir. Bunun haricinde, SGK’den ölüm aylığı alan 3,3 milyon hak sahibine de başvurmaları halinde 5 bin lira promosyon ödemesi kamu bankalarımızca yapılacaktır. Bankalar tarafınca promosyon ödenebilmesi için emeklilerimizin ve hak sahiplerinin bankalara başvuruda bulunmaları gerekmektedir.”

Açıklamada, belirlenen tutarların asgari seviyede olduğu, bankaların kendi uygulamaları doğrultusunda promosyon miktarlarını artırabilecekleri, öteki bankalarla ilgili çalışmaların sonuçlarının da ek olarak paylaşılacağı kaydedildi.

Iktisat Güncel Haberler

Related Posts