Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılması TBMM’de kabul edildi


Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılmasına yönelik düzenlemenin de yer almış olduğu 8. Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Üç gün sürecek olan Ramazan Bayramı, bu yıl 10 Nisan itibarıyla algı edilecek. Emekliye bayram ikramiyeleri ise bayramdan önceki hafta hesaplara geçiyor. 1-9 Nisan tarihleri aralığında tüm emeklilerin ikramiye ödemelerinin gerçekleşmesi planlanıyor.

Emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya çıkarılması TBMM'de kabul edildi

BAYRAM İKRAMİYESİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

Toplumsal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile devamlı iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden ziyan olan sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahipleri bayram ikramiyesi alacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, YÜZDE 50 ARTIŞLA 3 BİN LİRA OLACAĞINI DUYURMUŞTU

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ordu ve Giresun mitinglerinde yapmış olduğu konuşmalarda şunları söylemişti:”Ortaya çıkan dengesizlikleri ek tedbirlerle düzeltmeye çalışıyoruz. Örneğin bir tek emeklilerimize yaptığımız tek seferlik 5 bin liralık ödemenin, en düşük emekli maaşının sınırını 10 bin liraya çıkarmanın, maaşlarda yaptığımız yüzde 50’ye ulaşan zam oranlarının bütçeye maliyeti 300 milyar liradan fazladır. Bütçemize ek maliyet getiren bu düzenlemelerle gayemiz emeklilerimize ve çalışanlarımıza birazcık nefes aldırabilmektir. Önümüz ramazan, arkası bayram. Emeklilerimizin bayram ikramiyelerinde de bütçe imkanlarını yeniden zorlama pahasına bir artış yapmayı planlıyoruz. Eskiden emeklinin bayram ikramiyesi diye bir geliri yoktu. Bu uygulamayı ilk kez 2018’de biz getirdik. Ilkin 1000 lira olan bayram ikramiyesini öncelikle 1100 liraya, sonrasında 2 bin liraya çıkardık. Önümüzdeki bayramda bu rakamı yüzde 50 artışla 3 bin liraya yükselteceğiz. Vatanımızda emekli maaşı alan, vefat edenlerin hak sahipleriyle beraber 16 milyon şahıs var. Meydana getirilen her bir iyileştirmenin bütçeye maliyetini buna gore düşündüğümüzde karşımızdaki tablo oldukca daha iyi anlaşılacaktır. Bizim aslolan hedefimiz ekonomide gerçek ve kalıcı refah artışını sağlayacak kuvvetli bir altyapı kurmaktır. Yaşam pahalılığı sorununu çözdüğümüzde öteki alanlarda oldukca daha süratli yol alabileceğimiz bir iklime sahibiz.”

Hukuk Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts