Elon Musk, ChatGPT’nin geliştiricisi yapay zeka şirketi OpenAI’ı dava etti


Tesla ve SpaceX’in Üst Yöneticisi ( Ceo ) Elon Musk, suni zeka söyleşi robotu ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI ile firmanın CEO’su Sam Altman’a kar amacı gütmeden, insanlığın yararına suni zeka geliştirme yönündeki müessese misyonunu terk ettikleri iddiasıyla dava açtı.

MUSK VE CHATGPT’NİN GELİŞTİRİCİSİ OPENAI DAVALIK OLDU

San Francisco Mahkemesi’nde oluşturulan davanın yakınma dilekçesinde, Altman ile OpenAI Kurucu Ortağı Greg Brockman’ın 2015 senesinde Musk ile iletişime geçmiş olduğu ve “insanlık yararına” suni zeka geliştirecek, kar amacı gütmeyen bir laboratuvar kurma mevzusunda anlaştıkları öne sürüldü. OpenAI’nın kurucu ortağı olan Musk’ın 2018’de firmanın yönetim kurulundan çekilme ettiğine işaret edilen yakınma dilekçesinde, sadece müessese sözleşmesine dayanarak OpenAI’a katkıda bulunmaya ve Altman’dan şirket hakkında güncelleme almaya devam etmiş olduğu aktarıldı.

Elon Musk, ChatGPT'nin geliştiricisi yapay zeka şirketi OpenAI'ı dava etti

“İNSANLIĞIN YARARI İÇİN DEĞİL, MICROSOFT KAR ETSİN DİYE GELİŞTİRDİLER”

Dilekçede OpenAI’nın web sitesinde sözleşmesinin “suni zekanın tüm insanlığa yararlı olmasını sağlamak” bulunduğunu belirttiği, fakat gerçekte OpenAI’nın dünyanın en büyük teknoloji şirketi Microsoft’un yan kuruluşu haline getirilmiş olduğu iddia edildi. Firmanın suni zekayı insanlığın yararından ziyade Microsoft’un karını en üst düzeye çıkarmak için geliştirdiği vurgulanan dilekçede, OpenAI’nın Microsoft’un karını maksimuma çıkarmaya odaklanmasının anlaşmayı ihlal etmiş olduğu kaydedildi.

MUSK’IN YAPAY ZEKA ŞİRKETİ XAI

Öte taraftan Elon Musk’ın yeni suni zeka şirketi xAI, 2023 temmuz ayında kurulmuştu. Firmanın web sitesinden meydana getirilen açıklamada, xAI’nın amacının “evrenin gerçek doğasını idrak etmek” olduğu kaydedilmişti. xAI ekibinin Tesla ve SpaceX’in CEO’su Musk tarafınca yönetildiği belirtilen açıklamada, ekip üyelerinin daha ilkin DeepMind, OpenAI, Google Research, Microsoft Research, Tesla ve Toronto Üniversitesinde çalmış olduğu aktarılmıştı.

Elon Musk, ChatGPT'nin geliştiricisi yapay zeka şirketi OpenAI'ı dava etti

Açıklamada, ekibin suni zeka alanında “en yaygın kullanılan yöntemlerden bazılarına katkıda bulunmuş olduğu, yenilikçi tekniklerle analizleri kullanıma sunmuş olduğu ve alandaki en büyük buluşlardan bazılarının geliştirilmesine öncülük etmiş olduğu” ifade edilmişti.

Elon Musk CEO Hukuk Teknoloji Iktisat Güncel Haberler

Related Posts