E-Devlet Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet’ten aylık talep başvurusu nasıl yapılır, emeklilik başvurusu nasıl yapılır ve Eyt’liler için aylık gelir başvurusu talep ekranı hakkında kapsamlı ve basit bir şekilde anlattığımız yazımızdan detaylı bilgileri alabilirsiniz.

28 Aralık 2022 akşamı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen müjde ile 2 milyon 250 bin kişi emekli olmaya hak kazandı. Cumhurbaşkanının müjdesinin ardından, Eyt’te yaş sınırı olmayacak ve yeni 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkına kavuşacak. Eyt’liler yıllardır emeklilik haklarını elde edecekleri müjdesini aldıklarında çok sevindiler. Hemen aşağıda madde madde e-devlet emeklilik başvurusu nasıl yapılır? Anlatalım.

  1. gov.tr/sgk-tahsis-talep-taahhut-beyan adresine gidin.
  2. Gelir aylık ve ödenek talep başvuru ekranı, yeni başvuru sekmesi aracılığıyla başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.
  3. E-devlet uygulamasında arama kutusuna “aylık talep” yazın.
  4. Gelir aylık talep belgesinin verilmesi ekranında yeni başvuru sekmesini seçin.

E-Devlet Üzerinden EYT Başvurusu Adımları

Başvuru sürecinden önce, EYT düzenlemesi ile ilgili tüm koşulları sağlayan kişilerin işten ayrılması gerekir. İşten çıkış belgesini aldıktan sonra e-Devlet sistemine girerek TC kimlik numarası ve şifreyi kullanarak emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

Arama bölümüne aylık, emekli veya gelir kelimelerinden herhangi birini yazarak aramayı gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra “Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi” kısmına gidin.

Yeni ekranda “Yeni Başvuru” butonu tıklayın.

“Tahsis Talep Türü” sekmesi, “Yaşlılık Aylığı” seçeneğini içerir.

“Sigortalı Türü” sekmesinde çıkan “4/A SSK” ve “4/B BAĞKUR” seçeneklerinden uygun olan sigorta kapsamını seçmek için tıklayın. SSK veya BAĞKUR kapsamına girenler 4/A SSK seçeneğini işaretleyip sonra “Başvur” seçeneğine tıklayabilirler.

İletişim bilgilerinin istendiği bölüme başında sıfır olmadan cep telefonu numarası yazılmalıdır. Ek olarak, isterseniz e-posta adresini de dahil edebilirsiniz.

Adres bölümü, sistemde tanımlanmış ikametgah adresi kullanılarak otomatik olarak doldurulur. Bununla birlikte, tebliğin farklı bir adrese gönderilmesini istiyorsanız, “Farklı Adres” kısmına yeni adresinizi belirtmeniz gerekir. Adresin yanı sıra il ve ilçeler de doldurulmalıdır.

Son adımda, “Aylık alıyor mu?” bu soruya yanıt verin.

Diğer sekmede ilerledikten sonra “Başvur” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Başvuru, Sosyal Güvenlik Kurumu’na iletilerek tamamlanır.

Çalışanlardan bazıları emekli olduktan sonra mevcut pozisyonlarında çalışmaya devam edebilir. Böyle bir durumda, ilgili çalışan, emeklilik başvurusu yaptığı günden bir gün sonra çalıştığı kurumun yetkisi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na yeniden işe giriş bildirimi yaparak işine devam edebilir.

EYT Başvuru Sonrası Ödeme Süreci

Maaş ödemeleri, e-Devlet tarafından yapılan başvuru tarihine göre hesaplanır. E-Devlet üzerinden yapılan başvuru tarihinden itibaren yaşlılık aylığı almaya hak kazanılır. Mart ayında başvuranlar nisan ayında emekli maaşı almaya başlar. Emeklilik başvurusu onaylanan herkes geriye dönük olarak maaşını alabilir ve haklarından yararlanmaya başlayabilir.

Emekli promosyon ödemeleri ayrıcalığından yararlanmak için emekli maaşınızı şubeye gitmeden Kuveyt Türk’e aktarabilirsiniz. Ayrıca Kuveyt Türk’ün web sitesini ziyaret ederek ihtiyaçlarınızı karşılamak için yararlanabileceğiniz tüm fırsatlar hakkında bilgi alabilir ve emekli müşterilere özel fırsatlardan yararlanarak emekliliğin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir