Düzce’deki fırıncılar “ramazan simidi” mesaisinde! Vatandaşlar bu ürün için köylerden merkeze iniyor


Düzce‘de “on bir ayın sultanı” ramazanda sahur ve iftar sofralarında tüketilen bölgesel lezzetlerden “ramazan simidi”, fırın tezgahlarındaki yerini almaya başladı.

Ramazanda hanelere giren geleneksel lezzet, taş fırında pekmeze batırılarak susamsız pişiriliyor. İldeki azca sayıda fırında üretilen simit, iftarın yanı sıra tok tutma özelliği dolayısıyla bilhassa sahurda tercih ediliyor. Mayasız hamurla yoğrulan, dinlendirme, haşlama ve pişirme süreçlerinden geçirilerek gevrek hale getirilen “ramazan simidi”, 25-30 taneden oluşan demetlerle satışa sunuluyor.

KEŞKEK VE PEYNİRLE TÜKETİLİYOR

Fırıncılık mesleğini büyükbabası ve babasından devralan 28 yaşındaki İsmail Biltaş, fırıncılar içinde “makarna simidi” olarak adlandırılan ürünün yapımına ramazanın yaklaşmasıyla başladıklarını söyledi. Ramazanda rağbet gösterilen simidin, yöre köylerden talep edildiğini ve pazarlarda da satıldığını belirten Biltaş, ürünün genel anlamda sahur sofralarında fırınlanmış şekilde keşkek ve peynirle tüketildiğini kaydetti. Şehir merkezindeki fırınlarında “ramazan simidi”nin üretimi dolayısıyla tatlı bir telaş içinde olduklarını dile getiren Biltaş, “Doğal bu telaşın karşılığını almak bizi daha oldukca motive ediyor.” dedi.

Düzce'deki fırıncılar 'ramazan simidi' mesaisinde! Vatandaşlar bu ürün için köylerden merkeze iniyor

“HAMURU NORMAL SİMİDİN YAPIMINDAN ÇOK FARKLI”

Simidin işçiliğinin oldukca zahmetli olduğuna işaret eden Biltaş, “Hamur harcını düzgüsel simidin yapımından oldukca değişik. Bilhassa dinlendirilmesi ve başlangıcında beklenilmesi ihtiyaç duyulan, suyu, tuzu oldukca iyi ayarlanması ihtiyaç duyulan bir ürün. Şu demek oluyor ki usta başlangıcında durmazsa ürünlerimiz istenilen kalitede çıkmıyor.” diye konuştu.

Düzce'deki fırıncılar 'ramazan simidi' mesaisinde! Vatandaşlar bu ürün için köylerden merkeze iniyor

40 GÜNLÜK RAF ÖMRÜ VAR

Biltaş, “Kazanda kaynıyor, çıkardıktan sonrasında birazcık suyunu çekmesi gerekiyor. Zahmetine nazaran fiyatı oldukça makul fakat insanların rağbetinden dolayı ikimiz de bu durumu hoş karşılıyoruz. Bu simit için köylerden merkeze inen yurttaşlarımız var.” ifadelerini kullandı. Ürünün raf ömrünün ortalama 40 gün bulunduğunu söyleyen Biltaş, fırında çalışan 30-40 personelden çoğunun mesleklerini babadan oğula devam ettirdiğini de kaydetti.

Düzce Gastronomi Yaşam Iktisat Güncel Haberler

Related Posts