Düşük Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Kredi Notu Yükseltme İp Uçları

Bankalar ile aranızdaki referans olan kredi notunuzu hızlı yükseltmenin yollarını, kısa ve uzun vadeli çalışmalar yoluyla kredi notunuzu yükseltmenin yollarını ve bu skora doğrudan fayda sağlayan ve kredibilitenizi güçlendiren önemli ipuçlarını sizler için hazırladık.

Bankalar, müşterilerin kredi kullanırken gelir durumu, hane geliri ve diğer faktörleri göz önünde bulundurur. Bu unsurların bir sonucu olarak, bankalar müşterilerin kredi kullanımına sınırlamalar getirir ve kredi şartlarını karşılayamazsa krediyi olumsuz etkiler.

Bu bankalara referans olan kredi puanı, kişinin borç limit oranı, geçmiş ödeme alışkanlıkları, gelir durumu, kredi kullanımı ve kredi adedi gibi bir dizi faktörden etkilenir. Kredi notu yüksek olan ve uzun süredir kredi kullanan ve düzenli ödeme yapanlar, bankaların düşük faiz oranlı gerek ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri gibi kampanya seçeneklerinden yararlanabilirler. Kredi başvurularını değerlendirmek için bankalar birçok faktör kullanırlar, ancak en önemlilerinden biri kredi notunun durumudur.

Ödeme düzensizliği sonrasında kredi notu hızlı bir şekilde yükselebilirken, borçlanma ve kredi taksit geciktirmesi çok kısa bir sürede düşebilir. Bu nedenle, kişiler taksitlerini öderken son ödeme tarihini kaçırmamaya çalışmalıdır. Yapılan araştırmalar, Türkiye’deki vatandaşların kredi notu ortalamasının son zamanlarda önemli ölçüde düştüğünü göstermektedir. Türkiye’de kredi notu 0 ile 1900 arasında değişmektedir. Günümüzde Türkiye ortalaması 1500 TL’ye kadar düşmüştür.

Bankaların mobil bankacılık sistemleri, kredi notunuzu sorgulamanıza olanak tanır. Bununla birlikte, sorgulamalar Findeks Mobil Uygulaması kullanılarak cep telefonunuza yüklenebilir. Yıllarca biriktirdiğim bilgileri birleştirerek, kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmenin en etkili yollarını maddeler halinde sunmak istedim.

Alışverişlerinizde Ek Hesap (KMH) Tercih Edin

Kredi notunu hızla yükseltmenin ilk yolu, KMH +Para veya başka bir ad ile ek hesapların sık sık çalıştırılmasıdır. Çalıştırılmayan kredili ürünlerin kredibilitesi olumsuz etkilenir. Bu nedenle, kredi ürünlerinizi, özellikle ek hesaplarınızı market, benzin, kırtasiye ve günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için sürekli olarak kullanın. Ek hesap ve kredi kartlarınızdan taksitli nakit avans çekerek kredibilitenizi artırın ve kredi derinliğinizi artırın.

Faturaları Kartlara Yayın

Otomatik ödeme talimatlarımızı tüm kredili ürünlerimize dağıtarak tüm kredili ürünlerinizi aktive edin. Bu, kullanmadığınız kredi kartı veya diğer hesapların ayda bir de olsa işlem hacmini artırmayı amaçlamaktadır.

Kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmek istiyorsanız, kart veya hesap limit artırım talep etmeyin. Unutmayın, her yeni sınır, kredi notunuzu ilerlemesini durduracaktır. Bu nedenle, kredi kartı ve diğer hesaplarımızdaki otomatik limit artırma seçeneğini iptal edin.

Borç Limit Oranı Dengesi

Borç limit oranının düşmesi, kredi notunun ilerlemesini durduran en önemli ana nedenlerden biridir. Kredi limitleriniz ve kredi kartı limitlerinizin aşılması, kredi notunuzun ilerlemesini durdurur. Kredi kartınızın her ay en az 30.000 TL limiti olduğunu varsayarsak, en az 30.000 TL boşluk bırakarak harcanmalıdır.

İhtiyaç Dışı Kart Sınırlamalarınızı Düşürün

Kullanılmayan ihtiyaçlarınız dışında yüksek limitli kredi kartları limitlerinizi düşürün. Yüksek limitli kredi kartları hazır bir risk olarak görüldüğü için kredi notunuzun gelişmesini engeller.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir