Dünyaca ünlü markalara çalışıyordu! 65 yıllık tekstil devi Emek Kumaş konkordato ilan etti


Kumaş üretimi ve satışı mevzusunda sektörün en kuvvetli firmaları içinde yer edinen Emek Group, 500 milyon TL’den fazla borcunu ödeyemeyince konkordato duyuru etti. Emek Group, Türkiye’de fazlaca sayıda AVM’de şubeleri bulunan Zara ve H&M benzer biçimde markalara kumaş sağlıyordu.

3 ŞİRKETİN BORCU 520 MİLYON TL

Bakırköy 2. Asliye Tecim Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına gore, mali yapısı son aşama kuvvetli olarak malum grubu, ekonomide son aylarda artan istikrarsızlık sarstı. Dava dilekçesine gore, kurlardaki sert hareketlilik, maliyetlerde yüzde 110’ü gören artış ile kredi faizlerinin yüzde 60’a dayanması grup şirketlerinin mali dengesini bozdu. Dava dosyasına gore Emek Global’in borcu 334 milyon TL, Emek Kumaş’ın borcu 110 milyon TL, Emekteks’in borcu ise 81 milyon TL seviyesinde.

Dünyaca ünlü markalara çalışıyordu! 65 yıllık tekstil devi Emek Kumaş konkordato ilan etti

KESİN MÜHLET KARARI VERİLDİ

Davanın dün görülen duruşmasında 3 şirkete yönelik 1 senelik kati mühlet sonucu verildi. Anılan 3 firmanın yanı sıra, sahibi İbrahim Cüneyt Önügören de konkordato kapsamına alındı. Şirket, borçlarını belirli bir takvim içinde ödeyecek. Dava dosyasına gore alacaklılar içinde, fazlaca sayıda firmanın yanı sıra birçok banka da bulunuyor.

ERBAKAN’A YAKIN BİR İSİMDİ

Emek Group’un kurucusu Osman Nuri Önügören hem de merhum başbakan Necmettin Erbakan ile beraber Ulusal Düzen Partisi’nin de kuruluşunda yer aldı. Erbakan’ın en yakınındaki birkaç isimden biri olarak malum Önügören 7 yıl ilkin vefat etmişti.

Erdem Aksoy

Iktisat Haberler

Related Posts