Dünya Bankası’ndan Türkiye için “enflasyon” tahmini


Dünya Bankası, zayıflayan küresel iktisat, sıkı para politikası, Çin’deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatlarının bölgenin gelişme görünümü üstünde baskı yaratması sebebiyle Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin gelişme hızının bu yıl yüzde 2,8 olmasının beklendiğini bildirdi. Türkiye ekonomisine ilişin değerlendirmelerin de yer almış olduğu raporda, ülke ekonomisinin bu yıl 3 ve gelecek yıl yüzde 3,6 büyümesinin beklendiği açıklandı. Türkiye’deki enflasyona ilişkin olarak ise “Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayısta zirve yaptıktan sonrasında kademeli olarak gerilemesi umut ediliyor.” değerlendirmesi yapılmış oldu.

Banka, Avrupa ve Orta Asya ekonomilerine ilişkin raporunu yayımladı. Raporda, zayıflayan küresel iktisat, sıkı para politikası, Çin’deki yavaşlama ve düşük emtia fiyatlarının bölgenin gelişme görünümü üstünde baskı yaratması sebebiyle Avrupa ve Orta Asya bölgesinin yükselen ve gelişmekte olan ekonomilerinde bu yıl yavaşlama beklendiği aktarıldı.

Dünya Bankası'ndan Türkiye için 'enflasyon' tahmini

AVRUPA VE ORTA ASYA EKONOMİSİNİN BÜYÜME HIZI YÜZDE 2,8

Rusya ile savaşın vurmuş olduğu Ukrayna’nın ekonomilerinin büyümeye dönmesi ve Orta Asya’daki kuvvetli toparlanma sebebiyle Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin geçen yıl yüzde 3,3 büyümüş olduğu kaydedilen raporda, bölge ekonomisinin gelişme hızının bu yıl ise yüzde 2,8’e gerilemesinin beklendiği açıklandı. Raporda, Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin gelecek yıl ise yüzde 2,7 büyümesinin tahmin edilmiş olduğu bildirildi.

Öte taraftan Dünya Bankası, ocaktaki tahminlerinde Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin bu yıl yüzde 2,4 ve gelecek yıl yüzde 2,7 büyüyeceğini öngörmüştü.

Dünya Bankası'ndan Türkiye için 'enflasyon' tahmini

BÖLGEDE YAŞAM MALİYETİ KRİZİ ETKİLİ OLMAYA DEVAM EDİYOR

Görünüme yönelik “ters rüzgarların” oldukça olduğuna dikkati çekilen raporda, başta Avro Bölgesi olmak suretiyle mühim tecim ortaklarında beklenenden daha yavaş toparlanma, kısıtlayıcı para politikaları ve jeopolitik gelişmelerin kötüleşmesinin bölge genelinde büyümeyi daha da negatif etkileyebileceği uyarısında bulunulmuş oldu. Raporda, yavaş büyümenin Rusya’nın Ukrayna’da devam eden savaşı, salgın ve 2022’de başlamış olan yaşam maliyeti krizi de dahil olmak suretiyle bölgenin son şoklardan toparlanmasını daha da geciktireceği ifade edildi.

Enflasyonun, Avrupa ve Orta Asya’nın yükselen piyasaları ile gelişmekte olan ekonomilerinde büyük seviyede küresel enerji ve besin fiyatlarındaki düşüşlerin etkisiyle beklenenden daha süratli gerilediği belirtilen raporda, bölgedeki averaj senelik enflasyonun 2023 yılı başındaki yüzde 15 seviyesinden şubat ayı itibarıyla yüzde 4,2’ye indirilmiş olduğu kaydedildi. Raporda, sadece 2022’deki yaşam maliyeti krizinin geçen yıl gerçek gelirlerdeki artışa karşın haneleri etkilemeye devam ettiğine yer verildi.

Dünya Bankası'ndan Türkiye için 'enflasyon' tahmini

RAPORDA TÜRKİYE TAHMİNİ

Türkiye ekonomisine ilişin değerlendirmelerin de yer almış olduğu raporda, ülke ekonomisinin bu yıl 3 ve gelecek yıl yüzde 3,6 büyümesinin beklendiği açıklandı. Dünya Bankası, ocaktaki tahminlerinde Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3,1 ve gelecek yıl yüzde 3,9 büyüyeceğini tahmin etmişti. Raporda, makroekonomik konsolidasyon çabalarının yurt içi talebi kısıtlamasının beklendiği aktarıldı.

“ENFLASYON MAYISTA ZİRVE YAPACAK”

Bankanın raporunda, “Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayısta zirve yaptıktan sonrasında kademeli olarak gerilemesi beklenirken, net ihracatın artan katkısıyla 2024 yılından itibaren cari dengenin iyileşmesi öngörülüyor.” değerlendirmesinde bulunulmuş oldu. Görünümün mevcut siyaset duruşunun devamına bağlı olduğu belirtilen raporda, görünüme yönelik risklerin dengeli olduğu kaydedildi. Raporda, yeni ekonomik yönetiminin artan itibarının daha çok yatırım girişiyle sonuçlanabileceği, bunun da para biriminin istikrar kazanmasına ve ekonomik düzenlemenin hızlandırılmasına destek olabileceği ifade edildi.

Dünya Bankası Orta Asya Iktisat Banka Iktisat Güncel Haberler

Related Posts