Dolarda yükseliş sürüyor! İşte döviz kurunda son durum


Haftaya kıymet kazancıyla süregelen dolar kuru 31,4240 TL seviyesinden işlem görüyor. Saat 11.00 itibarıyla euro 34,1120 TL, sterlin ise 39,7930 TL’den satılıyor.

DOLAR ENDEKSİNDE DÜŞÜŞ

Geçen hafta ABD’de açıklanan verilerin arkasından ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine senenin ilk yarısında başlayabileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle cuma günü yüzde 0,3 azalışla 103,9 seviyesinden günü tamamlayan dolar endeksi, şu dakikalarda önceki kapanışının yüzde 0,1 altında 103,8 seviyesinde bulunuyor.

Analistler, ABD’de istihdam raporu başta olmak suretiyle yoğun veri gündeminin takip edileceği haftanın ilk işlem gününde, dolara olan talebin düşük seyrettiğini söylemiş oldu. Söz mevzusu gelişmelerin arkasından para piyasalarındaki fiyatlamalarda da Fed’in ilk faiz indirimine gitme ihtimali mayısta yüzde 29 ve haziranda yüzde 71’e yükselirken, ABD’nin 10 senelik gömü tahvil faizi yüzde 4,18’e geriledi.

BAKAN ŞİMŞEK’İN AÇIKLAMALARI PİYASAYI NASIL ETKİLEYECEK?

Bu hafta ABD’de açıklanacak makroekonomik verilerin, bankanın gelecek dönemde atacağı adımlara ilişkin ipuçları verebileceğini aktaran analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın hafta içinde Kurultay’de yapacağı açıklamaların da yatırımcıların odağında bulunduğunu söylemiş oldu. Öte taraftan bugün yurt içinde açıklanan verilere bakılırsa, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) şubatta aylık bazda yüzde 4,53 ve senelik bazda yüzde 67,07 artış kaydetti.

Ek olarak Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, katılmış olduğu bir TV programında, “KDV, kurumlar ve gelir vergisi oranlarında genel bir artış olmayacak. Motorlu taşıtlar vergisine ilişkin yeni bir düzenlemeyi aklımızın ucundan bile geçirmedik.” dedi.

Piyasaları tedirgin edecek bir adım atmayacaklarını ifade eden Şimşek, “Şu an itibarıyla borsaya ya da başka bir alana yönelik piyasayı bozacak herhangi bir vergi düzenlemesi gündemimizde değil.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Analistler, bugün yurt haricinde veri gündeminin sakin bulunduğunu, yurt içinde ise finansal kesim dışındaki firmaların döviz varlıkları ve yükümlülükleri verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 103 ve 102 puanın destek, 105 ve 106 seviyelerinin ise direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

Döviz Finans Iktisat Güncel Haberler

Related Posts