Dün günü 31,7723 TL’den tamamlayan dolar yeni güne kıymet kazancıyla başlayarak 31,8430 TL seviyesinden işlem görüyor. Saat 10.45 itibarıyla euro 34,6820 TL, sterlin ise 40,5480 TL’den satılıyor.

FED BAŞKANI: FAİZ İNDİRİMİ İÇİN ACELE ETMEYECEĞİZ

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimi için acil etmeyeceklerini sadece, “bu senenin bir noktasında” bunu yapmanın muhtemelen uygun olacağını belirtmesiyle dolara olan talebin azaldığını ifade ederek, bugün Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz kararının yatırımcıların odağına yerleştiğini bildirdi.

Powell, siyaset kısıtlamalarını oldukca erken yada oldukca fazla azaltmanın enflasyondaki ilerlemenin tersine dönmesine niçin olabileceğine dikkati çekerek, bunun sonucunda enflasyonu yüzde 2’ye geri döndürmek için daha da sıkı politikaların gerekebileceği uyarısında bulunmuş oldu.

Dün ABD’de açıklanan veriler, iş gücü piyasasında yumuşama sinyalleri verdi. ADP {özel sektör} istihdamı, şubatta 140 bin kişiyle piyasa beklentilerinin altında artış kaydederken, JOLTS açık iş sayısı da ocakta 8 milyon 863 bine gerilemesine rağmen öngörülerin üstünde gerçekleşti. Söz mevzusu gelişmelerin arkasından para piyasalarında Fed’in faiz indirimine başlama ihtimali mayısta yüzde 20 ve haziranda yüzde 68 ile fiyatlanıyor.

Öte taraftan, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) sıkı para politikası duruşunu destekleyici ilave sıkılaşma adımları kapsamında, kredi büyümesine dayalı mecburi karşılık tesis edilme sonucu alındı.

Merkez Bankasınca belirlenen kredilerin aylık yüzde 2 gelişme oranını aşan kısmı için TL cinsinden mecburi karşılık 1 yıl süreyle bloke olarak tutulacak.

Bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt haricinde ise ECB faiz sonucu ile ECB Başkanı Christine Lagarde’ın açıklamalarının yanı sıra yoğun veri gündeminin takip edileceğini belirten analistler, teknik açıdan dolar endeksinde 103 ve 102’nin destek, 104 ve 105 seviyelerinin ise direnç olarak öne çıktığını kaydetti.

Döviz Iktisat Haberler

Related Posts