Dolar ve euro ne kadar oldu? İşte döviz kurunda son durum


İstanbul özgür piyasada dolar 32,3020 liradan, euro ise 35,1710 liradan haftaya başladı. Haftanın son işlem günü olan cuma günü dolar 32,2190 TL’den, euro ise 35,1450 TL’den kapanmıştı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI AÇIKLAYACAK

21 Mart Perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası siyaset faizi kararını açıklayacak. Geçen ay yüzde 45’te durağan(durgun) tutulan faizin bu ay da durağan(durgun) bırakılması tahmin ediliyor.

Merkez Bankası’nın piyasa katılımcıları anketine nazaran siyaset faizine ilişkin cari ay sonuna yönelik beklenti yüzde 45, 3 ay sonrası için ise yüzde 46,85 olmuş, 12 ay sonrası için siyaset faizi beklentisi de yüzde 36,62’den yüzde 36,96’ya çıkmıştı.

FED FAİZ İNDİRİMLERİNE NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

ABD Merkez Bankasının (Fed), bu yıl başlaması beklenen faiz indirimlerinin zamanı ve hızına ilişkin belirsizlik devam ederken, bu hafta küresel bazda para politikasına ilişkin sual işaretlerin sınırı olan da olsa azalabileceği tahmin ediliyor.

Analistler, geçen hafta ABD’de açıklanan enflasyon verilerinin beklentileri aşmasıyla Fed’in senenin ilk yarısında faiz indirimlerine başlayabileceğine yönelik ihtimallerin zayıfladığını anımsatarak, çarşamba günü bankanın faiz kararını açıklamasının peşinden Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı sözle yönlendirmelerin varlık tutarları üstünde etkili olmasının beklendiğini açıkladı.

Finans Iktisat Güncel Haberler

Related Posts