Dolar ve euro ne kadar? İşte döviz kuru fiyatlarıDün günü 31,5719 TL ile tamamlayan dolar, güne kıymet kazancıyla başlayarak 31,6000 TL seviyesinden işlem görüyor.Saat 10.15 itibariyle euro 34,3230 TL, sterlin ise 40,0610 TL’den satılıyor.

FED FAİZİYLE İLGİLİ BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR

Analistler, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine ne süre başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini ifade ederek, söz mevzusu belirsizliğin varlık fiyatlamalarını zorlaştırdığını söylemiş oldu.

Hafta içinde, ABD istihdamına ilişkin açıklanacak verilerin, ülkenin iş gücünde yumuşamaya işaret etmesi durumunda, Fed’in faiz indirimlerine senenin ilk yarısında başlayabileceğine yönelik beklentilerin artabileceğini belirten analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yarın Kurultay’de yapacağı sunumun yatırımcıların odağında bulunduğunu bildirdi.

Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri de takip edilirken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, siyaset faiz oranı indirilmeden ilkin enflasyonun düşüşüne dair daha çok itimat kazanması gerektiğine işaret ederek, bu yıl iki çeyrek puanlık faiz indirimi beklediğini belirtti.

Para piyasalarında, Fed’in 20 Mart’ta gerçekleştireceği görüşmede faizi durağan(durgun) bırakmasına kati gözüyle bakılırken, bankanın ilk faiz indirimine gitme ihtimali mayısta yüzde 22 ve haziranda yüzde 65 ile fiyatlanıyor.

Analistler, bugün yurt içinde gerçek efektif döviz kuru, dünya genelinde ise hizmet sektörü ve bileşik PMI’ın yanı sıra Avro Bölgesi’nde ÜFE ve ABD’de yapınak siparişleri verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 105 ve 106 seviyelerinin direnç, 103 ve 102’nin ise destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Döviz Finans Iktisat Haberler

Related Posts