Dolar, euro ne kadar? İşte kurların seçim sonuçlarına tepkisiCuma gününü 32,3814 TL’den tamamlayan dolar yeni haftanın ilk gününde 32,4290 TL’den, euro ise 34,9920 TL’den işlem görüyor. Sterlin ise 40,9500 TL seviyesinde bulunuyor. Cuma günü yüzde 0,1 azalışla günü 104,5 seviyesinden tamamlayan dolar endeksi şu sıralarda yatay seyrediyor.

MERKEZ BANKALARINDAN FAİZ İNDİRİMİ BEKLENTİSİ

Küresel piyasalarda dinlence havası devam ederken, bu hafta gözler, başta ABD’de açıklanacak istihdam raporu olmak suretiyle yoğun veri gündemine çevrildi.

Analistler, dünya genelinde enflasyon endişeleri devam etse de mühim merkez bankalarının faiz indirimlerine kısa sürede başlayacağına ilişkin beklentilerin kuvvetli kalmayı sürdürdüğünü dile getirdi.

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ABD Merkez Bankası ( Fed ), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) haziranda faiz indirimlerine başlamış olacağı öngörülürken, bu hafta açıklanacak istihdam raporundaki verilerin piyasaların beklentileri üstünde etkili olması öngörülüyor.

Öte taraftan, geçen hafta cuma günü açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Jerome Powell, son enflasyon verilerinin, görmek istedikleri doğrultuda bulunduğunu açıkladı.

Analistler, bugün yurt haricinde ABD imalat endüstri Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 104 ve 103 puanın destek, 105 ve 106 seviyelerinin ise direnç konumunda bulunduğunu kaydetti.

Merkez Bankası Fed Döviz Finans Iktisat Güncel Haberler

Related Posts