Dolar, euro ne kadar? İşte kurlarda durumDün günü 32,2565 TL’den tamamlayan dolar, güne kıymet kazancıyla başlamasının peşinden 32,2930 TL seviyesinden işlem görüyor. Saat 09.30 itibarıyla euro 34,6470 TL,sterlin ise 40,5150 TL seviyesinde bulunuyor.

ABD’DEN BEKLENEN VERİLER GELDİ

Dün ABD’de açıklanan verilere gore, imalat sanayisinde 16 aylık daralmanın peşinden ilk kez genişleme kaydedilirken, Tedarik Yönetim Enstitüsünün (ISM) imalat endüstri Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), martta 50,3 puanla piyasa beklentilerinin üstünde gerçekleşti.

Söz mevzusu veriyle beraber dolar endeksi, 14 Kasım 2023’ten bu yana ilk kez 105 seviyesinin üstünde kapanırken, şu sıralarda da önceki kapanışının derhal üstünde seyrediyor.

FED’DEKİ BEKLENTİ NEDENİYLE DOLAR DEĞER KAZANIYOR

Analistler, dünya genelinde mühim merkez bankalarının yavaş yavaş faiz indirimlerine hazırlandığını sadece Fed’in faiz indirim kararını öteki ülkelerden daha geç alma ihtimalinin artmasıyla doların öteki mühim para birimleri karşısında kıymet kazandığını belirtti.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın yarın yapacağı açıklamalardaki tonun piyasaların yönü üstünde etkili olabileceğini ifade eden analistler, para piyasalarındaki fiyatlamaların açıklanan makroekonomik verilerle dalgalanmaya devam ettiğini bildirdi. Fed’in ilk faiz indirimine haziranda gitme ihtimali de yüzde 58’e geriledi.

Analistler, bugün yurt içinde veri gündeminin sakin bulunduğunu, yurt haricinde ise Avrupa genelinde imalat endüstri PMI ve Almanya’da öncü enflasyonun yanı sıra ABD’de JOLTS açık iş sayısı, yapınak siparişleri ile dayanıklı mal siparişleri verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan dolar endeksinde 106 ve 107 seviyelerinin direnç, 105 ve 104 puanın destek konumunda bulunduğunu kaydetti.

Jerome Powell Almanya Fed Döviz Finans Iktisat Güncel Haberler

Related Posts