Dolar 32 TL’yi gördü, Bakan Şimşek’ten “dalgalanma geçici” mesajı geldi


21 Şubat’ta 31 TL’yi görerek zamanı zirveyi gören dolar, değerlenmesini sürdürerek bugün 32 TL seviyesine ulaştı. Mahalli seçim öncesi kurdaki hareketlilik dikkat çekerken Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise uyguladıkları ekonomik programın “beklendiği şeklinde” çalıştığını deklare etti.

BAKAN ŞİMŞEK: DALGALANMA GEÇİCİ

Kurdaki hareketlilik dolara olan ilgiyi artırırken dolarda yeni bir eşiğin aşılması piyasayı yine hareketlendirdi. Dolar’ın 32 TL’yi görerek yukarı seviyeleri zorladığı görülürken Bakan Mehmet Şimşek, yeni bir açıklamada bulunarak “dalgalanma geçici” mesajı verdi.

Dolar kurunun hareketlendiği dakikalarda toplumsal medya üstünden İngilizce bir paylaşım meydana getiren Şimşek, “Fitch’in Türkiye’nin uzun vadeli döviz borç notunu B’den B+’ya, görünümü ise nötrden pozitife yükseltmesi, Türkiye’nin sağlam iktisat politikalarının enerjisini yansıtıyor.” dedi. “Sağlam politikalar sürdürmeye ve yapısal reformları uygulamaya kararlıyız.” mesajı veren Şimşek,

“Fiyat istikrarını sağlamak birinci önceliğimiz olmaya devam ediyor. Büyümenin tekrardan dengelenmesi süreci oldukça iyi gidiyor; iç tüketim ılımlı seyrediyor ve net ihracat güçleniyor. Cari açık beklenenden daha süratli daralıyor ve bu yıl GSYİH’nın yüzde 3’ünün oldukça altına inme yolunda. Türk lirası mevduatın toplam mevduat içindeki oranı ağustos ayından bu yana 12 puan arttı. Programımıza olan itimat arttıkça bu eğilim devam edecek.” ifadelerini kullandı.

“FİYAT İSTİKRARINA ULAŞMAK ZAMAN ALACAK”

Mali sağlığın tekrardan sağlanmasının mühim bir hedef bulunduğunu belirten Şimşek, paylaşımının devamında “Mali ivmenin bu senenin ilerleyen dönemlerinde gerilemesi planlanıyor ve gelir politikalarının daha destekleyici olmaya başlaması planlanıyor. Depremle ilgili harcamalar da dahil olmak suretiyle mali açığı gelecek yıl GSYİH’nın %3’ünün altına düşürmeye kararlıyız.” ifadelerine yer verirken şöyleki devam etti:

“Fiyat istikrarına ulaşmanın süre alacağını akılda tutmak önemlidir. Bu ayki mahalli seçimlerin arkasından Türkiye’nin, verimliliği artıracak ve rekabet enerjisini artıracak reformları da içeren orta vadeli programını sürdürmek için seçimsiz uzun bir periyodu olacak.

Döviz piyasasında son dönemde yaşanmış olan dalgalanmanın geçici olduğu değerlendirilmelidir. TCMB, elindeki tüm araçları kullanarak enflasyon beklentilerini sabitleme kararlılığındadır. TCMB’nin enflasyonu düşürmesine destek olmak amacıyla maliye politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğiz. Özetle Eylül ayında açıkladığımız program beklendiği şeklinde çalışıyor.”

KAPALIÇARŞIDA YÜKSEK DOLAR KURU

32 TL’yi gördükten sonrasında 32,01 seviyelerine doğru tırmanışa geçen dolara fiziki olarak ulaşmaya çalışanların Kapalıçarşı’da 35-36 TL seviyelerinde ulaşmış olduğu öne sürülürken şubat ayında açıklanan Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’nde yıl sonu dolar kuru beklentisi 40,0212 TL olmuştu. HSBC’nin 6 Mart tarihindeki raporlarında da 2024 yılı sonu için dolar tahmini 33 TL’den 36’ya TL’ye çıkarılmıştı.

Mehmet Şimşek Finans Dünya Iktisat Haberler

Related Posts