“Dolar 15 gün sonra 40 lira olacak” iddiasına Cumhurbaşkanlığından yalanlama geldi


Seçimler öncesi fazlaca sayıda spekülatif bilginin servis edilmiş olduğu toplumsal medya dün de dolar üstünden ortaya atılan bir iddiayla sarsıldı. Merkez Bankası’nın raporunun sızdığı ve doların 15 gün sonrasında 40 TL olacağı yönündeki haberler kamuoyunda geniş yankı uyandırırken, İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Savaşım Merkezi iddiaları kati bir üslupla yalan olduğunu beyan etti.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI’NDAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

Dezenformasyonla Savaşım Merkezinin toplumsal medya hesabından, bazı basın gösterim organlarında yer edinen “Dolar kurunun 15 gün sonraki seviyesi belli oldu”, “Dolar 15 gün sonrasında 40 lira olacak” ile “Merkez Bankası’nın raporu sızdı” iddialarına ilişkin izahat yapılmış oldu.

“PİYASA KATILIMCILARI ANKETİ DEZENFORMASYONA KONU EDİLDİ”

Doların 15 gün sonrasında 40 lira olacağına dair herhangi bir raporun olmadığı kaydedilen açıklamada, söz mevzusu mesnetsiz haberlerde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) her ay yayımladığı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin manipülatif şekilde dezenformasyona mevzu edilmiş olduğu açıklandı.

ANKET “SIZDIRILMIŞ BELGE” OLARAK LANSE EDİLDİ

TCMB’nin her ay finansal ve gerçek sektörden piyasa katılımcılarına temel makroekonomik göstergelere ilişkin beklentilerini sordurulmuş olduğu ve sonuçlarının kamuoyu ile paylaşılmış olduğu anlatılan açıklamada, kamuoyu ile paylaşılan bu anketin, “sızdırılmış belge” olarak nitelendirilmesinin manipülasyonu gözler önüne serdiğine işaret edilerek şunlar kaydedildi; “Anket neticeleri yalnız katılımcılarının beklentilerini yansıtmakta, piyasa beklentilerindeki aylık değişimleri göstermektedir.

“SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK”

Piyasa Katılımcıları Anketi, Merkez Bankasının kurumsal beklenti ve tahminlerini içermemektedir. Piyasa Katılımcıları Anketi’nin 15 Mart 2024 tarihinde piyasaya çıkan Mart 2024 anketinde, piyasa katılımcılarının mart ayı sonu ABD doları kur beklentisi 32,63 liradır. Ana para Piyasası Kurulu (SPK) ve Merkez Bankası, bahse mevzu haberlerle ilgili piyasa bozucu bilgili eylemden dolayı halkı yanıltıcı bilgiyi açıkca yayma kenar başlıklı TCK md. 217/A hükmünden kabahat duyurusunda bulunacaktır.”

YALAN HABERLERE İTİBAR EDİLMEMESİ İSTENDİ

Ek olarak açıklamada, söz mevzusu iddiaların manipülatif amaçlarla kasıtlı olarak servis edildiğinin açıkça görüldüğü belirtilerek, yalan haberlere saygınlık edilmemesi istendi.

Merkez Bankası'nın Dolar Tahmini İddiaları Yalanlandı

Erdem Aksoy

Dezenformasyonla Savaşım Merkezi Merkez Bankası Finans Iktisat Güncel Haberler

Related Posts