Devletin Verdiği Hibeler 2024 Teşvik Listesi

Ticarete atılmak, tarım alanında faaliyet göstermek ve hayvancılık yapmak isteyenler için devlet hibesi verilmeye devam ediliyor. Yeteri kadar sermayesi bulunmayanlara devlet geri ödemesiz hibe desteği vermektedir. Gerekli şartları taşımanız halinde sizde belirttiğimiz alanlarda 2019 yılında hibe desteği alabilirsiniz. Bu imkanlardan yararlanmak isteyenler için Devlet Destekli Hibe Nasıl Alınır başvuru işlemleri için nereye başvurulur sorularına cevap vermek istiyorum.

Başlıklar; [göster]

İş Kurmak İçin Devlet Destekli Hibe

Ticarete atılmak isteyenlere verilen devlet hibeleri genel olarak KOSGEB tarafından verilmektedir. Özellikle bayanlara, gençlere ve engelli vatandaşlara girişimci hibesi verilmektedir. Yeteri kadar sermayesi bulunmayan ve farklı alanlarda iş kurmak isteyenlere geçtiğimiz yıllarda verdiği 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteği vermemektedir. 2024 yılında Girişimciliği Geliştirme Destek Programı ile desteklerine devam etmektedir. Girişimciliğin artırılması başarılı girişimcilerin çoğalması adına tamamen geri ödemesiz hibe verilmektedir. Kosgeb tarafından belirlenen ve desteklenen iş kolları arasından belirleyeceğiniz iş fikriniz için sizde Devlet Destekli Hibe alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Kosgeb girişimcilik kursuna katılmak olacaktır. Bu kurslarda hibe başvurusunun nasıl yapılacağı hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. Başvurular ilgili Kosgeb birimlerine şahsen yapılmakta olup başvurusu kabul edilen Geleneksel Girişimcilere 60 bin TL’ye kadar, İleri Girişimcilere ise 360 bin TL’ye kadar destek sağlanmaktadır.  Sizde Devlet Destekli Hibe alarak sermaye oluşturabilir ve hayallerinizdeki iş yerinin sahibi olabilirsiniz.

Kosgeb destekleri
İşyeri açmak için Kosgeb desteklerinden yararlanabilirsiniz.

Hayvancılık Yapmak İçin Devlet Destekli Hibeler

Çeşitli hayvancılık alanlarında faaliyet göstermek isteyenlere Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde hibe desteği verilmektedir. Büyükbaş hayvancılık, Küçükbaş hayvancılık, Kanatlı hayvancılık, Su ürünleri ve Arıcılık için devlet destekli hibe verilmektedir. Özellikle son zamanlarda ithal hayvan alımını azaltmak adına besicilik yapmak isteyenlere birbirinden farklı destekler verilmektedir. Belirttiğimiz türlerden herhangi birisini yapmak isteyenlere genellikle hayvanlar hibe olarak yetiştiricilere teslim edilmektedir. Bunun ile birlikte yem alımı, ahır/ahıl yapımı, gerekli ekipman alımı ve arazi alımı içinde birbirinden farklı destekler verilmektedir. Ayrıca arıcılık faaliyetinde bulunanlara arılı kovan desteği ve ana arı desteği verilmeye 2024 yılında devam etmektedir. Sizde hayvancılık alanında Devlet Destekli Hibe almak istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki Tarım ve Orman İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz. Bu kapsamda özellikle tarım ve hayvancılık alanında en dikkat çekici devlet desteği genç çiftçi projesi ile gerçekleştirilmektedir.

Hayvancılık için verilen destekler
Hayvancılık işi ile uğraşmak istiyorsanız devlet desteklerine başvurabilirsiniz.

Genç Çiftçi Projesi Devlet Destekli Hibeleri

Kırsal alanların daha aktif kullanılması, gençlerin kırsal alandaki nüfusunun artırılması ve tarım ve hayvancılık alanında daha fazla yatırımın yapılması adına geliştirilen bir projedir. Bu proje kapsamında tarım ve hayvancılık alanında faaliyet göstermek isteyenlere geri ödemesiz Devlet Destekli Hibe verilmeye 2019 yılında devam edilmektedir. Bağlı bulunduğunuz bölgede desteklenen tarım ürünlerinin yetiştirilmesi adına bu hibe imkanından yararlanabilirsiniz. Bunun ile birlikte Büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan, kanatlı hayvan ve arıcılık faaliyetleri için de 30 bin liralık devlet hibesi verilmektedir. Hayvancılık yapmak isteyen 40 yaş altındaki gençlere verilen bu desteklerde küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar TİGEM tarafından gönderilmektedir. Bunların dışındaki hayvanlar hakkında başvuruda bulunanların başvurularının kabul edilmesi sonucunda 30 bin lira Devlet Destekli Hibe ödemesi yapılır. Verilen bu destek ile gerekli şartları oluşturması sağlanır. Genç Çiftçi Projesi için 2024 yılı başvuruları başlamıştır. Destekten yararlanmak için 31 Mayıs 2019 tarihine kadar başvuru yapmanızı öneririz.

Devlet Hibesi Almanın Şartları 2024 Yılında Nasıl?

2019 yılında verilecek olan devlet destekli hibe başvurusunda bulunmak isteyenlerin belirli şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar başvuruda bulunacağınız hibenin özelliğine göre değişiklik gösterebilir. İş kurmak için yapacağınız hibe talebinde farklı şartlar hayvancılık hibesi başvurusunda farklı şartlar aranmaktadır. Bunun ile birlikte genel şartların neler olduğunu kısaca belirtmek gerekirse;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Aynı alanda daha önceden hibe desteği almamak
 • Sigortalı olarak herhangi bir iş yerinde çalışmamak
 • Genç çiftçi projesi başvurusu için 40 yaşını aşmamış olmak( Kosgeb hibe desteği başvurusunda yaş sınırı bulunmamaktadır)
 • Hayvancılık alanında devlet hibesi almak isteyenlerin bu işi yapmak için araziye sahip olması veya kiralaması

Devlet Destekli Hibe başvurusunda bulunacak olanların alacakları hibe için aranan özel şartları taşıması halinde başvuruda bulunabilirler.

Yeni bir iş yeri açmak isteyen girişimcilere Halkbankası 2019 yılında düşük faizli dükkan açma kredisi vermeye devam ediyor. İş yerinizin ihtiyaçlarını karşılamak adına gerekli olana sermaye desteğini bu bankadan alabilirsiniz. Düşük faiz ve uzun vade imkanı ile sizde gerekli olan finansal desteği alabilirsiniz. Sizde iş kurmak adına Halkbank İşyeri Açma Kredisi 2019 İmkanları ile gerekli desteği alabilirsiniz.

Halkbank Girişimci Kredisi

Kendi işini kurmak isteyen girişimci gençler Halkbankası Girişimci Destek Kredisi imkanlarından yararlanabilirler. Yapmak istediğiniz iş ile ilgili gerekli olan sermaye ihtiyacınızı düşük faizli kredi ile temin edebilirsiniz. Halk bankası girişimci ruhuna sahip olan cesur gençlere çok cazip imkanlar ile bu krediyi vermektedir. Halkbank İşyeri Açma Kredisi İmkanları dahilinde kullanabileceğiniz bu kredinin şatları ve özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

 • Bu kredi imkanından 35 yaşını aşmamış olan müşteriler yararlanabilir
 • Yapmak istediğiniz iş ile ilgili yüksekokul veya üniversite mezunu olmanız gerekmektedir
 • En az 2 yıl eğitimini aldığı iş konusunda tecrübe sahibi olmak
 • Halen yapmakta olduğu iş ve almış olduğu eğitim üzerine iş kurmak

Yukarıda belirttiğimiz şartları taşıyanlar Halkbank Girişimci kredisi imkanından yararlanabilirler. Halkbank İşyeri Açma Kredisi İmkanları dahilinde alacağınız bu krediyi 1 yıl ana para ödemesiz dönem ile toplamda 48 ay vadeli geri ödeyebilirsiniz. Kendi işini kurmak isteyen girişimci adayları bu imkan dahilinde toplamda 75 bin liraya kadar kredi kullanabilirler.

Halkbank Girişimci Kredileri
Halkbank Girişimci Kredileri

Halkbank Kosgeb Destekli Krediler

İşletmecilere verilen birbirinden farklı kredi imkanlarından bir diğeri de Kosgeb Destekli Halkbank Kredisidir. Girişimci adayları ve hali hazırda iş yeri sahiplerine Kosgeb tarafından verilen krediler bu bankadan kullanılabilir. İkili anlaşma protokolü kapsamında ortak hareket eden Kosgeb ve Halk Bankası devlet destekli faizsiz kredi uygulamasında binlerce esnafa kredi tahsis etmiştir. Kosgeb tarafından verilen desteklerden yararlanmak isteyenler bu banka üzerinden kredi işlemlerini rahatlıkla halledebilirler.

Halk Bankası Usta Girişimci Kredileri

Yukarıda belirttiğimiz girişimci kredilerinden bir diğeri de Usta Girişimci kredisi olarak dikkat çekmektedir. Mesleki kuruluşlardan alınmış eğitim belgesine sahip olan ve bu alan üzerine kendi işini kurmak isteyenlere kredi desteği verilmektedir. Bu kredi imkanından yararlanmak isteyenle aşağıda belirttiğimiz şartları taşımaları halinde bu krediye başvuruda bulunabilirler.

 • En az ilkokul mezunu olmak
 • 30 yaşını aşmamış olmak
 • Kuracağı iş kolu ile ilgili iş yerlerinde en az 5 yıl çalıştığını belge ile ibraz etmek
 • Yapmak istediği iş kolu ile ilgili beceri sahibi olduğunu gösteren mesleki kuruluşlardan alınmış belgeye sahip olmak.

Sizde bu belge ve şartları taşıyorsanız Usta Girişimci kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurusu kabul edilen usta girişimcilere 30 bin liraya kadar düşük faizli kredi tahsis edilmektedir. Verilen bu krediyi ilk 1 yılı ana para ödemesiz dönem olmak üzere 36 ay vadeli olarak geri ödeyebilirsiniz.

Halkbank Esnaf Destek Kredileri

Geçtiğimiz yıllarda esnafa en çok kredi veren Halkbankası 2024 yılında da kredi vermeye devam ediyor. Birbirinden farklı esnaf kredilerinden kendinize uygun olanını belirleyerek başvuruda bulunabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz girişimci kredilerinin dışında; ESKKK kefaletiyle, ESKKK kefaletsiz, Esnaf yatırım kredisi, Sıfır faizli esnaf kredilerinden herhangi birisine başvuruda bulunabilirsiniz. Halkbank İşyeri Açma Kredisi İmkanları ile sizde kendi işinizi kurabilir, hali hazırda bulunan işletmenizi büyütebilir veya iş yeriniz için arsa veya dükkan satın alabilirsiniz.

Related Posts