Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2019 Başvurusu


2019 içinde de evlenmek isteyen gençler için devlet belirtilen şartların sağlanması halinde evlilik desteğinde bulunmakta. 12.500 TL’ye kadar çıkan bu miktarı devlet tarafından yapılan desteklerle bazı özel bankalardan çeyiz hesabı adı altında alabilirsiniz. Peki devlet destekli evlilik kredisini alabilmek için başvuru şartları nelerdir? Başvuru için hangi işlemleri yapmak gerekir? Hangi Bankalar çeyiz hesabı vermektedir?

Evlilik Kredisi Nedir?

Türkiye genelinde çoğu genç evlenme hazırlıkları yapmakla birlikte bu hazırlıklar için en büyük engel maddiyat olmaktadır. Devlet gençler için maddi konuda mağdur olmamaları adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Sosyal Yaşamı Destekleme Projesiyle evlilik kredileri vermektedir. Buna göre Bakanlıkça belirtilen şartlara uyan ve bu projeye başvuran herkes evlilik kredisi imkanlarından yararlanabilecek. Verilen bu evlilik kredileri şua na için çeyiz hesabı üzerinden gerçekleşmektedir.

Evlilik Kredisi Almak İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

 • İlk olarak Bu destekten yararlanmak isteyen adayların 27 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.
 • Devlet destekli bir bankadan çeyiz hesabı açıp birikip yapmak,

Yaş şartını sağlayan adayların bankalardan açtıkları çeyiz hesabına düzenli bir şekilde para yatırmaları gerekmektedir.  Burada dikkat edilmesi gereken ise çeyiz hesabına düzenli ya da toplu olarak para yatıran adaylar hesapta biriken miktara göre devletten destek alacaklardır.

 • Açılan çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca birikim yapmak gerekmektedir.

Destek Miktarı Nasıl  Belirlenmektedir?

Açılan çeyiz hesaplarına en az 3 yıl boyunca düzenli olarak para yatırmanız gerektiğini ve yatırılan tutarın belli bir oranında devletten destek alacağınızı unutmayınız.

 • Kısaca bir hesaplama yapmak istersek 36 ile 47 ay arasında düzenli bir şekilde ödemelerini yapan bir genç hesabında biriken paranın yüzde 10 kadar devletten destek almaktadır. Bu zaman zarfında ödenecek maksimum miktar ise 5 bin 19 TL olacaktır.
 • Ödeme süresi 48 ay ile 57 ay arasında değiştiği takdirde alınan destek oranı yüzde 15 olurken ödenecek toplam miktar 5 bin 646 lira olmaktadır.
 • Alınan destek miktarından en fazla yararlanacaklar ise 60 ay ve daha fazlasında birikim yapan gençlerdir. Bu zaman zarfında destek ödeme oranı yüzde 20 olduğu gibi tutar 6 bin 274 TL’ye çıkmaktadır.
 • Destek tutarında çiftler için herhangi bir sınırlama olmadığı gibi alınan bu tutar iki kişi bazında hesaplandığı takdirde yeni evlenecek olan çiftler 12 bin 500 TL’ye kadar devletten destek alabilmektedirler.

Yeni Evleneceklere Konut Desteği

Devletin gençler için sunmuş olduğu bir diğer kolaylık ise konut hesabı açılarak yeni evlenecek çiftleri ev sahibi yapmaktır. Konut desteği projesi kapsamında tıpkı evlilik kredisinde olduğu gibi devlet belirtilen bankalardan bir konut hesabı açılmasını talep etmekte. Açılan bu hesaba yine düzenli bir şekilde para yatırılması gerektiği gibi alınacak destekler yatırılan tutarlara ve ödeme yapılan aylara göre değişmektedir. Örneğin; bir genç bankada açmış olduğu konut hesabına en az 3 yıl boyunca ve ödeme tutarı olarak en az 250 TL ve en çok 2250 TL arasında bir ödeme yaparsa, devlet tarafından sağlanan destek oranı yüzde 25 olacaktır. Kısacası bir hesaplama yapmak gerekirse;

 • Bir genç her ay 250 TL bankaya yatırım yaparsa 3. yılın sonunda hesabında 9.000 TL olacaktır. Yatırılan bu azami miktarda alabileceği destek tutarı ise 2.250 TL olacaktır.
 • En üst limiti de hesaplamak istersek her ay düzenli olarak 2250 TL yatırıldığında devletten alacağı destek ise 20.250 TL olacaktır.

Konut desteği kapsamında yukarıdaki hesaplamalar dikkate alındığında devletten alabileceğiniz bu hibe 2250 TL ile 20.250 TL arasında değişmektedir.

Devlet destekli evlenme yardımı

Yapı Kredi Evlilik Kredisi İmkanı Sunmakta!

Evilik tarihini belirleyen ve beyaz eşya, balayı, düğün masrafları gibi durumlarda paraya ihtiyaç duyanlar için Yapı Kredi 48 ay vadeyle evlilik kredisi vermekte. Kredi konusunda ayrıntılı bilgiyi en yakın şubeden aşabileceğiniz gibi İnternet sitesini tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Başvuru için gerekli belgeleri ise şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Gelir belgesi ( Son 2 aya ait güncel maaş bordrosunun biri, Emekliler içi maaş cüzdan fotokopisi, Varsa kira geliri kontrat fotokopisi ya da Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi)
 • Elektrik, su, doğal gaz gibi abonelik gerektiren hizmetlerde en az 3 ay içindeki güncel ödeme faturası
Evlenme Yardımı Devletten 12.500 TL.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

 • Akbank,
 • Halkbank,
 • İş Bankası
 • HSBC Bankası,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • Yapı ve Kredi,
 • T.C. Ziraat Bankası

Tüm bu şartları sağladığınız takdirde “Kredi Türü (boşluk) TCKN (boşluk) Aylık Gelirinizi” yazıp 4411’e göndererek başvuru yapabileceğiniz gibi en yakın şubeden veya İnternet üzerinden de yapabilirsiniz. Ayrıca devlete ait diğer bankalarda da evilik kredisi imkanı sunulduğu gibi en yakın şubelere giderek bu konu hakkında gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

The post Devlet Destekli Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2019 Başvurusu appeared first on GENEL BİLGİ SİTESİ.

Related Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir