Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının uzatılması enflasyonun gidişine bağlı


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Habertürk canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunmuş oldu, soruları yanıtladı. Yılmaz, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırına ilişkin, “Bu senenin ortasına kadar geçerliliği var, temmuza kadar süremiz var. Yaklaştığı süre bir tesir değerlendirme yapılacak, artılarına, eksilerine bakılacaktır. Enflasyonun gidişine, kiralardaki gidişata, hepsine bakılarak bir karar verilecektir.” dedi.

“DAHA FAZLA SOSYAL KONUT ÜRETME POLİTİKALARIMIZI GÖRECEKSİNİZ”

Yılmaz, toplumsal refah açısından konut mevzusunun oldukca mühim bulunduğunu, bilhassa birinci konut üstünde durduklarını ve afet riskini dikkate alarak büyük bir kentsel dönüşüm programını duyuru ettiklerini anımsatarak, “Önümüzdeki dönemlerde gerek merkezi yönetim gerek mahalli yönetimler olarak daha çok toplumsal konut üretme mevzusunda politikalarımızı görmüş olacaksınız.” diye konuştu. Konut arzını artırmanın önemine işaret eden Yılmaz, toplumsal konut, ilk konut sahipliği şeklinde hususların yanı sıra afette dayanıklı, yeşil dönüşümle beraber enerji anlamında da daha efektif bir konut yapılanmasına doğru gidilmesini icap ettiğini söylemiş oldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Konut kiralarında zam sınırı enflasyona bağlı

“ENFLASYONUN GİDİŞİNE BAKILARAK KARAR VERİLECEKTİR”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının, enflasyonist dönemde kiracıları korumak, gözetmek için alınan bir karar olduğunda dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Aslolan olan doğal enflasyonu düşürmek ve bu ihtiyacı ortadan kaldırmak. Dolayısıyla enflasyonu kalıcı bir halde düşürdüğünüz süre buna gereksinim kalmayacak aslına bakarsanız. Fakat bu konudaki karar hemen hemen alınmış değil. Bu senenin ortasına kadar geçerliliği var. Temmuza kadar süremiz var. Yaklaştığı süre bir tesir değerlendirme yapılacaktır. Artılarına, eksilerine bakılacaktır. Enflasyonun gidişine, kiralardaki gidişata, hepsine bakılarak bir karar verilecektir.”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Konut kiralarında zam sınırı enflasyona bağlı

“TÜRKİYE HAK ETMEDİĞİ BİR KONUMDA BULUNUYOR”

Fitch Ratings’in Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkarmasının, Türkiye’nin hak etmediği bir konumda bulunduğunu bir kez daha gösterdiğini ve bunun doğru yönde verilmiş bir karar bulunduğunu belirten Yılmaz, Orta Vadeli Programı (OVP) kararlılıkla hayata geçirmeye, yatırım ortamını iyileştirmeye devam edeceklerini ve tüm bunların sonucunda, öteki kredi derecelendirme kuruluşlarından da benzer not artırımlarının geleceğini söylemiş oldu.

Yılmaz, enflasyonla mücadeleye öncelik verdiklerini ve bunun siyaset setini OVP ile ortaya koyduklarını vurgulayarak, buna ilişkin para, maliye politikaları ve yapısal reformları içeren kuvvetli bir programı hayata geçirdiklerini kaydetti.

Enflasyonda senelik bazdaki belirgin düşüşün haziran-temmuz aylarında görüleceğini, besin ve hizmet grubundaki enflasyon üstünde bilhassa çalıştıklarını dile getiren Yılmaz, “2024’ün ikinci yarısında belirgin tesirleri göreceğiz. 2025’te oldukca daha düşük seviyeler olacak. 2026’da ise tek haneli enflasyona tekrardan ulaşacağız ve bu mevzuda kararlıyız. Bunu söz olsun diye de söylemiyoruz. Planımız, programımız, siyaset setimiz var ve bu da saydam bir halde izlenen bir süreç.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, yüzde 25 zam sınırı hakkında konuştu: Konut kiralarında zam sınırı enflasyona bağlı

“KURUN ENFLASYONUN ÜSTÜNDE GELİŞMESİNİ BEKLEMEK GEREKİR”

“Son 10 haftada Merkez Bankasının rezervlerinde 14,5 milyarlık bir azalma söz mevzusu. Bu da ‘seçim sonrasında bir siyaset değişikliği mi olacak’ sorusuna gelip takılıyor şeklinde gözüküyor?” sorusuna cevap veren Yılmaz, özgür kur rejimi izlediklerini, Merkez Bankasının spekülasyonlarla savaşım etme görevini yerine getirdiğini ve minik yatırımcıyı koruyacak şekilde müdahalelerini yapacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, şöyleki devam etti:

“Bir ülke enflasyonla savaşım ediyorsa kendi parasını aslına bakarsanız daha cazip hale getiriyor anlamına gelir. Dolayısıyla eğer gerekiyorsa Merkez Bankamız son dönemde yapmış olduğu şeklinde sıkılaştırıcı adımlar da atıyor burada. Bazı spekülatif şeyler görmüş olduğu süre geçici de olsa bir ekip adımlar da atabilir, başka enstrümanlar da kullanabilir. Burada şunu minik yatırımcının bilhassa bilmesi lazım, daha geniş perspektifte baktığınız süre, enflasyonla savaşım edilen bir ortamda, kurun enflasyonun üstünde gelişmesini beklememek gerekir. Böyle bir durum yok şu demek oluyor ki bu eşyanın tabiatına aykırı. Nominal kurdan bahsetmiyorum fakat gerçek kurdan bahsediyorum. Enflasyondaki artış kurda da bir miktar artış getirecektir. Son dönemde enflasyon bir miktar beklentinin üstünde oldu, bu bir miktar kura yansıyacaktır. Bu da düzgüsel bir şey. Bunu kurda oldukca aşırı hareketlilik oluyor diye yorumlamamak gerekir. Büyümemizin kompozisyonunun, enflasyonist olmayacak, cari açığı arttırmayacak şekilde, yatırım ve ihracat ağırlıklı bir yapıya doğru geçmesini arzu ediyoruz”

Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts