Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Kamuda tasarruf için Maliye Bakanlığı ciddi bir çalışma yürütüyor


Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz Kabine Toplantısı öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı. “Seçimden ilkin, başta döviz piyasası olmak suretiyle ekonomide veriye dayalı olmayan bir sürü haberle vurgunculuk yapıldığını, milletin yanıltıldığını söyleyen Yılmaz, “Seçim sonrası dediklerinin tam aksi oldu. Bakın işte düzgüsel programımız devam ediyor daha kesin, kuvvetli bir halde. Yol haritamız belli. Merkez Bankası epey bir biriki biriktirdi bu süreçte” dedi.

“YÜKSEK GELİRLİ ÜLKELER LİGİNE GEÇİŞ EŞİĞİNDEYİZ”

Seçimsiz bir döneme girildiğinin altını çizen Yılmaz, “Bu hakikaten büyük bir fırsat penceresi. Seçimsiz 4 küsur yılımız var. Bu ortam orta, uzun vadeli mevzulara yoğunlaşmamız açısından bir olanak sunuyor. Türkiye de bir eşikte; üst orta gelir grubunda bir ülkeyiz, yüksek gelirli ülkeler ligine geçiş eşiğindeyiz. Bu da yapısal bazı dönüşümlerle; sanayide verimliliği artırma, rekabet enerjisini artırma, dijitalleşme, yeşil dönüşümle olabilecek bir şey. Bir taraftan da oldukça daha verimli işleyen bir kamu yönetimi sistemi, bürokrasinin daha da sadeleştirilmesi, etkinleştirilmesi benzer biçimde birçok boyutu var işin. Orta Vadeli Program’da aslen bu çerçeve var. Dolayısıyla bunu uygun bir zamanlamayla, emek harcamalar olgunlaştıkça, peyderpey hayata geçireceğiz” açıklamasını yapmış oldu. Yılmaz, bundan sonraki EKK toplantılarının çoğunun gündeminin yapısal dönüşümler başta olmak suretiyle, kamuda verimliliği artırma, tutum, daha etkili önceliklendirme mevzuları ile ilgili olacağını altını çizdi.

“KAMUDA TASARRUF BİZİM İÇİN ÇOK ÖNCELİKLİ BİR KONU”

Kamuda tutum mevzusunda bir taraftan Gömü Maliye Bakanlığının bir emek harcama yaptığını bir taraftan da Strateji Bütçe Başkanlığının ciddi bir emek harcama yürüttüğünü kaydeden Yılmaz, “15 değil oldukça daha çok bir madde sayısı. Tüm bu tarz şeyleri bir yerde toparlayıp, belli bir süzgeçten geçirip uygulamaya geçeceğiz. Kamuda tutum bizim için oldukça öncelikli bir mevzu. Fakat tasarrufun aslı de bir taraftan önceliklendirme, odaklanma, verimliliği artırma. Kısaca tutum derken harcamaların azaltılmasının yanı sıra mevcut harcamaları daha verimli hale getirme, önceliklendirme, ekonominin rekabet gücüne, verimliliğine, toplumsal refaha daha çok katkı sunar hale getirme boyutları da var” diye konuştu.

“TASARRUF İÇİN YASAYA İHTİYAÇ DUYULAN KONULAR VAR”

Çalışmayla ilgili epey mesafe kaydedildiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Mehmet Bey’in yurt dışı programı var, bu dönüşünde ilgili öteki kurumlarımızla beraber bir araya gelip sonuçlandıracağız” dedi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, tutum için yasaya gereksinim duyulan mevzular olduğu benzer biçimde gerekseme duyulmadan yapılacaklar da bulunduğunu belirterek, “Mevzusuna nazaran, şu demek oluyor ki genelgeyle yapılacak iş var, yönetimsel kararla yapılacak iş var. Uygulamayla olacak işler var. Yasayla olan kısımlar da olabilir doğal” değerlendirmesini yapmış oldu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Kamuda tasarruf için Maliye Bakanlığı ciddi bir çalışma yürütüyorGömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek.

ŞİMŞEK: EK ÖDENEK YOK, SEMİNER ADI ALTINDA TATİL YOK

Öte taraftan kamuda atılacak tutum adımları mevzusunda Gömü ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de AK Parti kurmayları ve bakanlarla yapmış olduğu toplantılarda sert ifadeler kullandığı öğrenildi. Dün basına da yansıyan toplantıların Ankara’da geniş yankı bulmuş olduğu ifade edildi. Şimşek kamuda uygulanan tutum tedbirleri hakkında şu ifadeleri kullandı:

“BÜTÇE DIŞI BİR KURUŞ VERİLMEYECEK”

Bir kuruş bütçe dışı ödenek verilmiyor, verilmeyecek. Kurum ve bakanlıklar ile belediyeler bütçelerinde öngörülen sınırların dışına çıkamayacak. Kimse ek ödenek için bana gelmesin. Fiziki gerçekleşmesi yüzde 60-70’in üstünde olan yatırımlara ödenek verilecek. Bunun haricinde mesela, fiziki gerçekleşmesi yüzde 20 olmuşsa, bu türdeki yatırımların ödenekleri yıllara yayılacak. 4 kilometrelik bir tünel yatırımının fiziki gerçekleşmesi 500 metre ise, bu mevzuda acil edilmeyecek. Sadece, tarımsal üretim, nitelikli yatırımlar, sulama ve baraj benzer biçimde yatırımlar öncelikli olacak. Tarımsal desteklerden herhangi bir kesinti yapılmayacak. Kamu yatırım programında rasyonelleştirme emek harcamaları yapılmış oldu, kısa sürede tamamlanarak ekonomik ve toplumsal yarar üretecek yatırımlar önceliklendirildi.

“PLANI BİNAYA GÖRE YAPIN”

Yeni kamu binası alınmasına kesinlikle izin verilmeyecek. Tam tersine kamu binası giderleri mevzusunda tutum yapılacak. Bu mevzuda gelecek ödenek talepleri reddedilecek. Mesela bizim bakanlığımıza bağlı bir birimin binası ile ilgili problem çıktı. Yeni bina almadık yada kiralamadık. O binadaki çalışanı kendi bakanlığımızın binasına taşıdık. Üç şahıs oturan personel odalarına masa iskemle koyduk 5’e-6’ya çıkardık. Bundan dolayı tüm kamu kurumları ellerindeki bina imkânına nazaran planlama meydana getirecek.

ARAÇ ALIMINA KATI KURALLAR

Kamudaki servis hizmetine sınırlama getirilecek. Mecburi olmayan servis hizmetleri son buluyor. Kamuda vasıta tasarrufu en oldukça ehemmiyet verdiğimiz konulardan biri. Kiralama yada yeni vasıta alımında oldukça katı kurallar var. Yeni vasıta alınmasına yönelik talepler ulaştığında, titiz bir araştırma yapılıyor. Ilk olarak ‘Elinizdeki araçları satın, sonrasında yenisini alın’ diyoruz. Yenisi alınacaksa da TOGG almalarını söylüyoruz.

SEMİNER ADI ALTINDA TATİLE İZİN YOK

Yurtdışı ve yurtiçi toplantılar, eğitim seminerleri yada konferanslar benzer biçimde talepler olduğunda, her kurum kendi binası içinde bu tarz şeyleri meydana getirecek. Yurtdışındaki bir toplantıya katılım mecburi ise, personel sınırı olacak. Mesela, Ankara’daki bir kamu kurumu Antalya’daki 5 yıldızlı otele para verip eğitim semineri düzenleyemeyecek. Ankara’da bunu kendi imkânları ile meydana getirecek. Ek olarak, kırtasiye, temsil-ağırlama giderleri sıkı bir halde denetim ediliyor.

İHALE YASASI GÜNCELLENİYOR

Kamu İhale Yasası değişiyor. Kamu ihale mevzuatı internasyonal ölçü ve standartlara uyumlu olacak şekilde güncellenecek. Kamu alımlarına yönelik harcamalar tutum odaklı olacak. Kamu alımlarında ortaya çıkacak zararların önlenmesi için her türlü adım atılacak.

Merkez Bankası Iktisat Siyaset Iktisat Güncel Haberler

Related Posts