Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz konusu değil


kamuda tutum genelgesi kapsamında işyar istihdamı yapılmayacağına yönelik iddialarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “‘Kamuya eleman alınmayacak’ diye bir şey söz mevzusu değil. Emekli sayısı, vefat edenler, çekilme vesaire tüm bunların toplamı kadar, ne kadar eksildiyse o denli gene istihdam edilebilecek fakat bunu aşmayalım istiyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TV100 canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Kamuda Tutum ve Verimlilik Paketi” kapsamında makam araçlarıyla ilgili suali yanıtlayan Yılmaz, kimlerin makam aracı kullanabileceğinin kanunla belirlendiğini fakat kanunun fazlaca ötesine geçen uygulamaların vakit içinde geliştiğini söylemiş oldu.

CEVDET YILMAZ: TASARRUF GENELGESİYLE MAKAM ARACI UYGULAMASINI KANUNİ SINIRLARA ÇEKİYORUZ

Bu durumun mali yükler getirdiğini kaydeden Yılmaz, şöyleki konuştu: “Bu tutum genelgesiyle biz, kanuni sınırlara geri çekmiş oluyoruz uygulamayı. Bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Doğal ki genel müdürlerimizin, idarecilerimizin gereksinimleri olabilir. Bu gereksinimleri daha maliyet etkin bir halde çözme şekilleri ortaya çıkartılacak.

“ZORUNLU HALLER DIŞINDA YERLİ ARAÇ KULLANILSIN”

Hizmetin getirmiş olduğu şeyler yapılacak fakat esas ana düşünce şu, kurumun bir vasıta havuzu olsun, gerekseme duyanlar oradan bu hizmeti alsınlar. Örneğin zırhlı vasıta kullanımı gerekiyor bir makamın, yurt içinde de onun üretimi yok. Dolayısıyla o devam etmek durumunda. ‘Mecburi haller haricinde yerli vasıta kullanılsın’ diyoruz. Olabildiğince ‘eski araçlar elden çıkartılsın’ diyoruz.” Yılmaz, bu sayede hem yerli üretimin destekleneceğini hem de alım ve işletimde daha verimli bir ortam oluşacağını bildirdi.

“KAMUYA ELEMAN ALINMAYACAK DİYE BİR ŞEY YOK”

Sual üstüne Yılmaz, kamuda istihdama ilişkin, “‘Kamuya eleman alınmayacak’ diye bir şey söz mevzusu değil. Emekli sayısı, vefat edenler, çekilme vesaire tüm bunların toplamı kadar, ne kadar eksildiyse o denli gene istihdam edilebilecek fakat bunu aşmayalım istiyoruz. Kamuda 5 milyonun üstünde çalışan var. Kamu hizmetlerini aksatmayacak bir anlayış içinde belli bir dönem için bu şekilde bir sınır getirilmiş oldu.” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, buna ilişkin alt unsurların hemen hemen çalışılmadığını aktararak, “Alt kırılımlarıyla ilgili bu aşamada bir şey söylememiz doğru olmaz. O günün ihtiyacı her neyse, nerede daha çok kamu hizmeti açısından gerekseme var ise o çerçevede planlama yapılmış olacak.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz konusu değilCumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz

Müdafa ve güvenlik hariç tutularak toplu taşıma olan yerlerde servis uygulamasının kaldırılmasına yönelik suali yanıtlayan Yılmaz, güvenlik açısından sıkıntılı, değişik riskler barındıran bir bölgeyse orada daha kontrollü bir yaklaşımın söz mevzusu olacağını söylemiş oldu.

“TOPLU TAŞIMADA KAMU ÇALIŞANLARINA DESTEKLER SUNULACAK”

Cevdet Yılmaz, Gömü ve Maliye Bakanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının aslına bakarsan bu uygulamaya geçtiğini belirterek, şunları söylemiş oldu: “Bunu yaygınlaştırmış olacağız. O şekilde kurumlar, o şekilde yerleşkeler vardır ki, burada toplu taşıma imkanı yoktur. Dolayısıyla oralarda aynı uygulamalar devam edecek. Şu anda devam eden servisler de süresi doluncaya kadar devam edip yenilenme aşamasında yeni bir yönteme geçmiş olacağız. Bir taraftan da toplu taşıma mevzusunda kamu çalışanlarına bazı destek sunar de sunulacak. Belli sayıda toplu taşıma hakkı doğurucu bazı desteklerle beraber bu süreç yapılacak.”

BİRDEN FAZLA MAAŞ ALAN KAMU GÖREVLİLERİ

Birden fazla yerden maaş alan kamu görevlilerinin ücretlerine üst sınır getirilmesine ilişkin sual üstüne Yılmaz, kamunun geneli için senelerdir bir uygulama bulunduğunu ve ne kadar yönetim kurulu üyeliği olursa olsun maaşı haricinde yalnız bir yerden maaş alma hakkı verildiğini söyledi. Yılmaz, buna yönelik bazı istisnaların bulunduğunu belirterek, “Bazı şirketlerde, kamunun ortaklığı olduğu yapılarda görevlendirilenler istisnai de olsa yüksek (maaş) alabiliyorlar. Kamuoyunda bir tepki oluştu bu mevzulara, adaletsizlik duygusu oluşturdu. Dolayısıyla bir genel sınır koyma sonucu aldık.” dedi.

Koydukları sınırı örnek vererek özetleyen Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: “Diyelim ki bir kamu görevlisi kamunun iştiraki olan bir bankada vazife yapıyor. Kamu ortak olduğundan oraya, kamuya belli bir yönetim hakkı oluşuyor. ‘Bunu asla almayalım’ dediğinizde bu sefer kamuyu zarara uğratmış oluyorsunuz, o bankada kalmış oluyor. Bunu şöyleki çözdük, orada görevlendirilen kamu görevlisi belli bir limit içinde alabilsin.

“ÇOK YÜKSEK BİR RAKAM OLMAYACAK”

Maaşı kadar olmaz, daha düşük olur. Geçmişte bir Yüksek Planlama Kurulu (YPK) sonucu vardı, onunla bağlantılı bir limit olacak ve devasa yükseklikte bir sayı olmayacak bu. Onun üstünde aldığını da bütçeye kaydedeceğiz. Diyelim ki, aylık 200 bin lira kamu hakkı var yönetim kurulunda, bunun 50 bin lirasını orada kamuyu temsil eden şahıs, zira o da mesuliyet alıyor, mesai harcıyor, hak etmiş olduğu kadar bir şeyi almış olacak.

Genel averajımıza uygun bir karşılık almış olacak. Bunun üstündeki sayı, sözgelişi 150 bin lira bütçeye gidecek, genel bütçeye kaydedilmiş olacak. YPK sonucu var geçmişte onunla bağlantılı ölçü konacak fakat bu maaşı geçemeyecek.”

Kamuda tasarrufun tutarı ve yeni paketlerin içeriğiyle beraber bütçeye katkısı sorulan Yılmaz, şunları kaydetti: “Eylül ayında Orta Vadeli Programımızı (OVP) güncelleyeceğiz. Orada bütçe açığı, cari dengemiz, makro tahminlerimizle ilgili tüm rakamlar güncellenmiş olacak. Bu paket ve öteki çalışmalarımızın tesirini topluca görmüş olacaksınız. Öncesinden bu şekilde parça parça bir çözümleme yapmak istemedik.

“TASARRUF PAKETİ REFORMLARIMIZIN BİR PARÇASI”

Bu tutum paketi, bizim reformlarımızın, yaptığımız çalışmaların bir parçası. Daha bütünlük içinde bakmak gerekiyor kamu dengelerine. İşin öteki harcama boyutları olduğu benzer biçimde gelir boyutu da var. Tahsilat oranını artırdığınız, kayıt dışılığı azalttığınız vakit gelir tarafınca dengenizi iyileştirmiş oluyorsunuz. Toplu etkiyi, OVP’yi eylül ayında güncellediğimizde görmüş olacaksınız.”

Kamuda Tutum Genelgesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Işgören Siyaset Iktisat Haberler

Related Posts