Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ne konuştular? CHP lideri Özel’den emeklileri ve asgari ücretliyi umutlandıran sözler


Siyasette gözlerin çevrildiği iade-i ziyaret gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 yıl sonrasında Cumhuriyet Halk Partisi’ni ziyaret etti. CHP Genel Başkanı Özgür Hususi, Erdoğan’ı kapıda karşıladı. İki önder, genel merkez önünde tokalaşarak gazetecilere poz verdi. Erdoğan ve Hususi’in görüşmesi 1,5 saat sürdü. Hususi, görüşmenin peşinden Erdoğan’ı makam aracına kadar uğurladı.

ÖZGÜR ÖZEL’DEN AÇIKLAMA VAR

Bu gelişme sonrası gözler iki liderin ne konuştuğuna çevrildi. CHP Genel Başkanı Özgür Hususi, Amasya Belediyesi ziyareti esnasında dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP’ye yapmış olduğu iadeyi-ziyarete ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu. Hususi, Erdoğan’la yapmış olduğu konuşmada, emekli maaşı ve asgari ücretin artırılmasını talep ettiklerini belirtti. Ek olarak Hususi, görüşmede ziraat ürünlerinin maaliyet fiyatlarının altında bulunduğunu ve bu ürünlere de zam yapılması icap ettiğini söylemiş oldu.

Hususi’in mevzuyla ilgili açıklaması şu şekilde;

“Son bir yılda çiftçilerin, bankalara olan borcu yüzde 88 artmıştır. Son bir yılda toplam borç 652 milyar TL’ye terfi etmiştir. Türkiye’de, toprakların 4’te 1’i ipotek altındır. Maalesef Ziraat Bankası düşük faizli ziraatçi kredileri vermesi ihtiyaç duyulan banka, başkalarına kıyak krediler dağıtırken, çiftçileri hususi bankaların kucağına doğru itmiş toprakların 4’te 1’i ipotek koymuştur. Çiftçimizin yaş averajı 57’dir. Doğrusu çiftçimiz yaşlanmıştır, gençlerimiz çiftçiliği bırakmıştır.

“ASGARİ ÜCRETE ENFLASYON İYİLEŞTİRİLMESİ YAPILMALI”

Dün Erdoğan’la bir araya geldiğimizde emekli maaşının derhal asgari tutara çıkarılması icap ettiğini, asgari tutara de bu ay sonunda enflasyon iyileştirilmesi yapılması icap ettiğini, açıklanan maliyetin altındaki 17 liralık çay fiyatının 25 liraya çıkarılması icap ettiğini, maliyetin altındaki buğday fiyatının 15 liraya çıkarılması icap ettiğini ifade ettim. Kaynak mı bulamıyorsunuz? Deposu beraber bulalım dedim.

“ÜÇ EKONOMİ KURMAYI BAKAN ŞİMŞEK İLE BİR ARAYA GELECEK”

Oldukça kazanandan fazlaca, azca kazanandan azca, asla kazanmayandan asla vergi alınmamalarıdır. Biz adaletli bir vergi sistemi için Sayın Erdoğan’a teklifimizi sunduk. Partimizin üç kıymetli iktisat oluşturmayı gelecek günlerde Mehmet Şimşek’le bir araya gelecek. Vergide hakkaniyet önerimizi somutlaştıracak. Meclis’in çalıştırılması, adaletli bir vergi sistemine geçilmesi, emekli maaşı, asgari ücret ve ziraat ücretlerine zam verilmesi ve bu yoksulluğun çözülmesi istenmektedir.”

Olgun Kızıltepe

Recep Tayyip Erdoğan Mehmet Şimşek Asgari Ücret Özgür Hususi Iktisat Sözler Ziraat Finans Yaşam Iktisat Güncel Haberler

Related Posts