Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çiftçilere müjde üstüne müjde! Kredi limitleri artırıldı


“Sürdürülebilir Ziraat ve Tarımda Markalaşma” temasıyla düzenlenen Ziraat Bankası Ziraat Ekosistemi Buluşması’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan çiftçilere art arda müjdeler verdi. Erdoğan “Tarımın ana vatanı olan Anadolu’da yeşil kalkınma ve yerelden kalkınma ilkesiyle yeni bir ziraat ve kırsal kalkınma süreci başlatıyoruz. Ufak ekipman kredisinin limitini 150 bin liradan 250 bin liraya çıkarıyoruz. Küçükbaş hayvan üreticilerimize verilen kredinin limitini 400 bin liradan 600 bin liraya getiriyoruz. Büyükbaş süt hayvancılığı ile iştigal eden üreticilerimiz için bu rakamı 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz” ifadelerini kullandı.

“ZİRAAT BANKAMIZ TÜRK TARIMININ LOKOMOTİFİ OLDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Sürdürülebilir Ziraat ve Tarımda Markalaşma” temalı buluşmada dikkat çeken değerlendirmelerde bulunmuş oldu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde; “Tarımda sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği, coğrafi işaretli ürünler ve tarımda markalaşma, tarımın geleceği teması altında meydana getirilen ve yapılacak olan tartışmaların sektörümüz açısından yol gösterici olmasını temenni ediyorum. Bu vesileyle 160 yılı aşkın süredir çiftçimizin üreticimizin yanında yer edinen Ziraat Bankamıza ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. 1863 yılından beri Ziraat Bankamız Türk tarımının lokomotifi oldu. Harp dönemleri dahil ülkemizin yokluk günlerinde bankamız çiftçinin, esnafın, tüccarın, girişimcinin yanında yer aldı. Üretimcilerimizin insanımızın iliğini sömüren tefecilerin ve faiz lobilerinin pençesine düşmemesi noktasında yaşamsal rol üstlendi. Ziraat Bankası dün olduğu benzer biçimde bugün de ülkeyi ve milleti önceleyen duruşunu muhafaza ediyor. Ziraat var ise memleketin dört bir yanında ziraat var anlayışıyla Türkiye’nin ziraat sektörüne kuvvetli destek veren bankamızı ve çalışanlarını yürekten kutlama ediyorum.

Şunu bir kez daha hatırlatmak isterim, Ziraat Bankası bir tek kar ardında koşan bir banka değildir. Bunun yanı sıra Ziraat, gerekseme duydukları anda çiftçinin, esnafın, sanayici, tüccar ve ihracatçının elinden tutan bir kara gün dostudur. Her tutumsal teşekkül çalışmalarını sürdürmeyi, yeni yatırımlarla etkinlik sahasını büyütmeyi ve genişletmeyi hedefler. Ziraat Bankamızın da hem ülke içinde hem de yurt haricinde mevcudiyetini artırdığını görmekten artık sevinç duyuyorum. 2015 senesinde Ziraat Katılım’ın faaliyete geçmesiyle beraber bankamız hızla gelişen alternatif finans piyasasında da yerini almıştır. Daha nice seneler süresince Ziraat’ın bir bankadan daha çok olma iddiasını devam ettirmesini temenni ediyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçilere müjde üstüne müjde! Kredi limitleri artırıldı

“TARIM SEKTÖRÜNÜN TÜM PAYDAŞLARI İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMALI”

Bugünkü programımız Ziraat Bankası’nın kurum gayesini, misyonunu ve asli vazifesini yerine getirdiğini gösteriyor. 81 ilden 2 binden fazla sektör temsilcisinin bir araya gelmiş olduğu bu buluşmanın ziraat eko sisteminin gelişmesine katkı sunacağına yürekten inanıyorum. Birazcık evvel genç ve hanım çiftçilerimiz ile birleşke ürünlerinin yer almış olduğu stant alanını ziyaret ettik. Ülkemiz tarımının çeşitliliğine ve zenginliğine burada yine tanık olduk. Bu hazineyi ne kadar ileriye taşırsak Türkiye için o denli iyi olacaktır. Doğal bunun için ziraat sektörünün tüm paydaşlarının el ele vermesi, iş birliği ve dayanışması içinde hareket etmesi mühimdir. Ziraat sektörünün tüm aktörlerini hem de buluşturan bu biçim programlar anlayış birliğinin tesisini de kolaylaştırmaktadır. Kıymetli fikirleriyle bugünkü buluşmaya katkı sunan tüm hocalarımıza ve sektör temsilcilerine teşekkür ediyorum. Ziraat Bankası yönetimini buluşmaya öncülük ettikleri için kutlama ediyorum. Ülkemizin kalkınmasına, ekonomimizin büyümesine, sofralarımıza ulaşan çeşitli nimetlerin üretimine alın teri dökerek vesile olan çiftçilerimize de buradan bir kez daha selamlarımı, saygılarımı gönderiyorum.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü’nde Ankara’da Ziraat Odası Başkanlarımız ve üretici birliklerimizle bir araya geldik, kucaklaştık, hasbihal ettik. Türkiye’nin tarımda son 21 yılda nereden nereye geldiğini karşılaştırmalı olarak oldukça detaylı bir halde ortaya koyduk. Vatanımızda muhalefetin ezberi olan ziraat bitti tezlerinin ne kadar içi boş, temelsiz ve gerçek dışı bulunduğunu rakamlarla kanıtlama ettik. Birazcık ilkin Ziraat ve Maliye Bakanlarımız da yaptıkları konuşmalarla bunu yine teyit ettiler. Bilhassa derhal her yıl tedavüle konan saman ithalatı söylemi ziraat sektörünün tüm paydaşlarına yapılmış bir hakarettir. Türkiye gerçekler yerine çarpıtmalar, bilhassa bunun üstünden muhalefeti artık geride bırakmalıdır. Açıkçası eski karşıcılık tarzının da raf ömrünü tamamladığı görülüyor. Bunun yerine eleştirel fakat daha yapıcı bir anlayışın ikame edilmesi ülkemiz için şüphesiz daha yararlı olacaktır. Ikimiz de bu şekilde olmasını arzu ve umut ediyoruz.

“DÜNYADAKİ TÜM ÜLKELER GİBİ BİZİM DE SIKINTILARIMIZ VAR”

Elini vicdanına koyan her insanın kabul etmiş olduğu hakikat şudur; Ülkemizin son 21 yılda başarı hikayesi yazdığı alanların en başlangıcında ziraat, hayvancılık ve su ürünleri vardır. Bunu söylerken normal olarak her şey güllük gülistanlık diyemeyiz. Dünyadaki tüm ülkeler benzer biçimde bizim de sıkıntılarımız var. Tarımsal girdi fiyatlarındaki artış çözmemiz ihtiyaç duyulan buna benzer sorunlarımız var. Kırmızı ve beyaz et fiyatlarında son dönemde yaşanmış olan dalgalı hareketleri yok sayamayız. Gübre fiyatlarındaki artışlarından gündelik ve devamlı işçi eksikliğine kadar değişik alanlarda yükselen şikayetlere kulaklarımızı tıkayamayız. Başarılarımızla beraber halen sorun üreten alanların farkındayız. Muhasebemizi yaparken dengeli ve objektif bir halde kendimize ayna tutuyoruz. Gayemiz kuvvetli ve zayıf yanlarımızı en doğru şekilde tespit etmektir. Tarımda da durum değişik değildir. Burada da çözüm odaklı bakış açısıyla hareket ediyoruz. Başarılarımızın sayısını artırmanın, eksiklerimizi gidermenin derdindeyiz. Problemlerimize ortak akılla çözüm yolları geliştirmeye çalışıyoruz.

Ziraat sektörümüzün 21 yılda elde etmiş olduğu başarıların değersizleştirilmesine mahal vermeden milletimizin en oldukça yakınma etmiş olduğu hususlara odaklanarak Türkiye’yi hep birlikte hedeflerine ulaştıralım istiyoruz. Bakınız burada şu hususu tüm samimiyetimle söylemek isterim, ulusal meselemiz olan tarımda biz asla hiç kimseye kapımızı kapatmadık. Türkiye’nin ziraat eko sistemini geliştirmek için her insanın fikrine, katkısına, eleştirisine, önerilerine sonuna kadar açığız. Yeter ki, ziraat mevzusu ezberlere ve ön yargılara kurban edilmesin. Yeter ki, cımbızla çekilen bir ürün üstünden sektöre haksızlık yapılmasın. Tanrı’ın izniyle gerisi birazcık çaba ve emekle aslına bakarsan kolayca gelecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçilere müjde üstüne müjde! Kredi limitleri artırıldı

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ÇİFTÇİLERE MÜJDE

Ziraat Bankamız da yeni müjdelerle sektöre verdiği desteği artırıyor. Ufak ekipman kredisi limitini 150 bin liradan 250 bin liraya çıkarıyoruz. Küçükbaş hayvan üreticilerimize işlerini büyütmeleri, hayvan sayılarını çoğaltmaları, atıl işletme kapasitelerini üretime kazandırmaları amacıyla verilen kredinin limitini de 400 bin liradan 600 bin liraya getiriyoruz. Büyükbaş süt hayvancılığı ile iştigal eden üreticilerimiz için bu rakamı 1 milyon liradan 1,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Devamlı söylüyorum gençlerimiz bizim geleceğimiz.

Gençlerin ziraat alanında iş ve işletme sahibi olmalarını teşvik ediyoruz. Ülkemizdeki genç nüfusa ziraat dahil ne kadar fazla alternatif iş kolu oluşturabilirsek ekonomimiz için süper ötesi olacaktır. Genç ziraatçi kredisinin limitini 1,5 milyon liradan 2,5 milyon liraya artırıyoruz. Hanım ziraatçi kredisi limitini de aynı şekilde 1,5 milyon liradan 2,5 milyon liraya yükseltiyoruz. Ziraat Bankamızın bu müjdeli haberlerinin de çiftçilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu kredilerin katkısıyla ziraat sektörümüz geliştikçe inşallah Türkiye daha müreffeh, milletimiz daha rahat, geleceğimiz daha aydınlık daha güvenli olacaktır.”

Erdem Aksoy

Iktisat Güncel Haberler

Related Posts